Farul s-a distrat cu Sepsi și păstrează deschisă ultima mare întrebare a sezonului regular » Clasamentul ACUM

Articol de Adrian Jitea  —  marţi, 28 februarie 2023

Farul a învins-o fără drept de apel pe Sepsi, scor 2-0, și e sigură că va încheia și etapa cu numărul 28 în fruntea SuperLigii. Până la pauză, oaspeții nu reușiseră nici măcar un șut spre poartă!

Farul a năucit-o pe pe Sepsi în prima repriză a reprizei de la Ovidiu. S-a jucat doar la poarta lui Began, iar statistica este grăitoare.

Farul s-a distrat cu Sepsi

Trupa pregătită de Cristiano Bergodi nu și-a creat nicio ocazie de gol. A avut ZERO șuturi spre poartă, ZERO șuturi pe spațiul porții și ZERO lovituri de la colțul terenului.

Statistica primei reprize din Farul - Sepsi:

De partea cealaltă, constănțenii au ratat la foc automat. Au și marcat de două ori, prin Tudor Băluță, în minutul 23, după o lungă analiză în camera VAR, și în al treilea minut al prelungirilor, prin revelația Adrian Mazilu.

VIDEO CU GOLUL. Adrian Mazilu, execuție superbă pentru 2-0 în Farul - Sepsi

>

Bergodi a forțat la pauză, i-a trimis pe Aganovic, Matei și Safranko. Jocul s-a echilibrat, dar marile șanse le-au aparținut tot gazdelor. Alibec a pierdut lupta cu portarul Began în două rânduri, iar reușita de play-station a lui Kiki a fost anulată pentru un ofsaid.

Farul e lider, Sepsi încă tremură pentru play-off

Farul leagă 3 victorii, ajunge la 61 de puncte și e sigură că va rămâne în fruntea SuperLigii cel puțin încă o etapă. Sepsi rămâne cu 41 de puncte și tremură pentru locul de play-off. Cu două etape rămase de disputat are doar 4 puncte avans față de FCU Craiova, asta dacă victoria la „masa verde” din meciul direct rămâne în vigoare.

Programul lui Sepsi este mult mai greu, CFR (acasă) și FCSB (deplasare). Formația lui Mititelu le înfruntă pe Botoșani (acasă) și pe Hermannstadt (deplasare),