Stranieri

Cremonese - AS Roma 2-1 » Surpriză uriașă în Serie A: echipa lui Chiricheș a câștigat primul meci din acest sezon!

Jose Mourinho, în Cremonese - AS Roma 2-1 // foto: Imago Images

Articol de Daniel Grigore  —  marţi, 28 februarie 2023

Surpriză uriașă în Serie A: Cremonese a obținut prima victorie din acest sezon chiar împotriva celor de la AS Roma, echipă antrenată de Jose Mourinho, scor 2-1!

AS Roma a venit la Cremona ca mare favorită. Cremonese, echipă la care Vlad Chiricheș a început meciul ca rezervă, nu câștigase niciun meci în acest sezon până astăzi. Avea 9 egaluri și 14 înfrângeri în 23 de etape!

Chiar și așa, Cremonese a dat calculele peste cap. A deschis scorul în minutul 17 prin Tsadjout și a rămas în avantaj până în minutul 71, când Spinazzola a egalat pentru giallorossi.

Ce surpriză în Serie A: Cremonese, cu Vlad Chiricheș pe teren în final, a învins-o pe AS Roma

La 11 minute distanță, Ciofani a dat lovitura, a înscris golul victoriei gazdelor din penalty!

Pentru a menține avantajul, antrenorul lui Cremonese, Davide Ballardini, a mutat defensiv. L-a introdus pe teren și pe românul Vlad Chiricheș în minutul 84, iar Roma nu a putut egala.

Cremonese a obținut astfel prima victorie din acest sezon și scapă în sfârșit de ultimul loc, pe care i-l lasă Sampdoriei.

Jose Mourinho a fost eliminat în minutul 46, pentru proteste la adresa arbitrilor. A fost, astfel, trimis în tribune.

FINAL » Cremonese - AS Roma 2-1

Cremonese - AS Roma, echipe de start:

CREMONESE (3-4-3): Carnesecchi - Ferrari, Bianchetti, Vasquez - Sernicola, Pickel, Benassi, Valeri - Afena-Gyan, Tsadjout, Okereke
Rezerve: M. Sarr, Saro - Acella, Aiwu, Buonaiuto, Chiricheș, Ciofani, Dessers, Galdames, Ghiglione, Lochoshvili, Meite, Quagliata
Antrenor: Davide Ballardini

AS Roma (3-4-2-1): Patricio - Mancini, Kumbulla, Ibanez - Zalewski, Cristante, Wijnaldum, Spinazzola - Pellegrini, Dybala - Belotti
Rezerve: Svilar, Boer - Abraham, Bove, Camara, Celik, El Shaarawy, Karsdorp, D. Llorente, Matic, Solbakken, Tahirovic, Volpato
Antrenor: Jose Mourinho

Stadio Giovanni Zini
Arbitru: Marco Piccinini

VIDEO Poveste cu Jose Mourinho, adversarul de azi al lui Chiricheș: cum l-a avertizat pe Mutu în urmă cu 20 de ani