Alibec a răbufnit după 0-2 cu U Cluj: „Teren de liga a șasea!”

Denis Alibec, Farul

Articol de Daniel Grigore  —  vineri, 03 martie 2023

Denis Alibec (32 de ani), atacant la Farul, a răbufnit după 0-2 cu U Cluj: „Terenul este de liga a șasea!”

U Cluj a anihilat-o pe Farul acasă, pe Cluj Arena, stadion cu un gazon aflat într-o stare deplorabilă.

A fost 2-0 pentru ardeleni, care și-au ajutat indirect rivala din oraș, pe CFR Cluj. În cazul în care va câștiga în această etapă, echipa din Gruia o va depăși pe Farul și va redeveni lider!

La final, Denis Alibec a răbufnit la adresa gazonului de pe Cluj Arena.

Denis Alibec, după U Cluj - Farul: „Teren de liga a șasea”

„Nu avem nicio scuză. Chiar dacă terenul este de liga a șasea, și ei au jucat pe același teren. Nu am reușit să ne impunem jocul. În a doua repriză am mai încercat să pasăm, dar au înscris de 2-0 și asta ne-a dat înapoi.

Nu au jucat ofensiv, dar s-au bătut mai bine decât noi, au avut atitudine mai bună. Nu am nicio explicație. Este o înfrângere, trebuie să fim toți împreună. Nu s-a terminat nimic, trebuie să ne uităm la acest meci să vedem ce am greșit.

Nu cred că este vorba despre lipsa experienței. Ei s-au adaptat mult mai bine la teren și s-a văzut diferența dintre noi”, a spus Alibec la DigiSport.

Gazon de pe Cluj Arena este plin de noroi

Farul a trimis un singur șut pe poarta adversă pe parcursul celor 90 de minute. U Cluj a atacat mult mai incisiv, 24 de șuturi per total, 9 pe poartă!