Mbappe a intrat în legendă, într-un thriller cu 6 goluri » Cel mai bun marcator din istoria lui PSG

+9 Foto
PSG - Nantes, în etapa #26 din Ligue 1. Foto: Imago Images

Articol de Adrian Duţă  —  sâmbătă, 04 martie 2023

PSG a câștigat cu Nantes, 4-2, în etapa #26 din Ligue 1. Kylian Mbappe a marcat și a ajuns la 201 goluri pentru parizieni. Este cel mai bun marcator din istoria clubului, cu un gol peste Cavani.

PSG a deschis scorul în minutul 12, prin Messi. Leo i-a luat fața unui fundaș advers și a înscris la colțul scurt, după centrarea lui Nuno Mendes. Parizienii s-au desprins la două goluri după autogolul lui Jaouen Hadjam.

El și-a împins mingea în propria poartă, în disperarea de a-l bloca pe Mukiele, care se afla în poziție ideală.

PSG - Nantes 4-2. Mbappe a intrat în istorie

Ludovic Blas a redus din diferență în minutul 31, după o eroare mare a lui Donnarumma. Jucătorul lui Nantes a șutat din afara careului, dintr-un unghi foarte închis, din flancul stâng, iar portarul italian a fost surprins de mingea care s-a dus la colțul scurt.

Doar 7 minute mai târziu, Nantes a produs șocul. A egalat pe Parc des Princes. Ignatius Ganago a înscris cu capul, după o centrare venită din corner.

Mbappe a scris istorie: cel mai bun marcator al-time al lui PSG

PSG a revenit din nou în avantaj după o oră de joc. Mbappe a centrat perfect și Danilo a marcat cu capul.

Kylian a căutat cu disperare golul pe final, a șutat din toate pozițiile și a reușit în cele din urmă să marcheze. A dus scorul la 4-2, gol cu stângul, din careu, după ce și-a întors un adversar. A devenit golgeterul all-time al lui PSG, cu 201 goluri, cu unul peste Cavani.

PSG e lider în Ligue 1, cu 63 de puncte, 11 peste Marseille.