Petrolul - Universitatea Craiova 0-1 » Oltenii au încheiat agonia din deplasare. Neagoe câștigă pe teren străin la a cincea încercare

+14 Foto
Petrolul - CSU Craiova / Sursă foto: Facebook@ FCU Craiova

Articol de Andrei Crăiţoiu, Liviu Manolache, Vlad Nedelea  —  Sunday, 05 March 2023

CS Universitatea Craiova a obținut prima victorie pe teren străin din 2023, impunându-se cu 1-0 la Ploiești, contra Petrolului, în penultima etapă din sezonul regulat. Andrei Ivan, cel mai bun oltean din acest an, a înscris unicul gol al partidei.

Fără succes în deplasare în acest an, alb-albaștrii au găsit rețeta și pentru o victorie departe de „Oblemenco”. Au făcut-o în fieful „lupilor galbeni”, grație golului reușit de golgeterul Andrei Ivan, ajuns la șase goluri în 2023. „Nouarul” oltenilor a punctat din interiorul careului, în al treilea minut al prelungirilor primei reprize, după o pasă a lui Koljic.

Craiova, salvată de câțiva milimetri » VAR a anulat un gol după 6 minute de analiză

Oltenii au fost salvați de VAR în finalul primei reprize. Meijers, fundașul central al Petrolului a deschis scorul cu Universitatea. A marcat cu capul după o centrare din lovitură liberă. VAR-ul și-a intrat în rol și a început analiza pentru un ofsaid la stoper. După 6 minute de analiză, s-a decis că Meijers a fost în ofsaid. Decizia a fost la limită, Raul Silva, fundașul oltenilor, fiind doar la câțiva milimetri în spatele jucătorului de la Petrolul.

Meijers a marcat din ofsaid cu CSU Craiova/ foto: captură Orange Sport

Elevii lui Neagoe au suferit în repriza a doua, au fost dominați de Petrolul, care n-a găsit însă drumul spre poarta lui Laurențiu Popescu. Oltenii ajung la 51 de puncte și se apropie la o singură lungime de Rapid, ocupanta locului 4.

+14 Foto

FINAL » Petrolul Ploiești - Universitatea Craiova 0-1

VIDEO. Atmosfera de pe „Ilie Oană” la Petrolul - CSU Craiova

>

Petrolul Ploiești - Universitatea Craiova, echipe de start:

Petrolul Ploiești: Vâlceanu - Papp, Meijers, Mathaus - Doua, Dumitriu, Seto, Tavares, Țicu - Irobiso, Grozav
Rezerve: Leitner, Rădulescu, Bucur, Budescu, Bratu, Tucaliuc, M. Ioniță
Antrenor: Florin Pârvu

Universitatea Craiova: Popescu - Vătăjelu, Zajkov, Badelj, Ndong - Ișfan, Mateiu, Screciu, Ivan - Markovic, Koljic
Rezerve: Lazar, Vlădoiu, Raul Silva, Găman, Sala, Cîmpanu, Baiaram, Roguljic, Rivaldinho
Antrenor: Eugen Neagoe

Stadion: „Ilie Oană”, Ploiești
Arbitru: Mladinovici Horia Gabriel (Bucureşti) / A1: Artene Ovidiu (Vaslui), A2: Gheorghe Sebastian Eugen (Suceava) / Arbitru VAR: Costreie Sorin (Buftea), Arbitru AVAR: Urzică Vladimir (Piatra Neamţ)

300de meciuri are Takayuki Seto în Liga 1. E al treilea străin care atinge acest număr, după Mario Camora și Junior Morais

VIDEO Mihăiță Pleșan nu vede cu ochi buni viitorul lui CSU Craiova: „Nu cred că termină nici pe locul 3”