Gică Popescu se revoltă după Rapid - Hermannstadt: „La fiecare meci sunt greșeli în favoarea lor! Avem arbitri care se sperie de 12.000 de oameni?”

Articol de Sergiu Alexandru  —  Sunday, 05 March 2023

După Florin Prunea, și Gică Popescu a criticat în termeni duri arbitrajul partidei Rapid – Hermannstadt 0-1.

Ce s-a întâmplat în prelungiri:

• Costache a executat la colțul scurt un corner;
  • Pănoiu prelungește slab, însă ridică foarte sus piciorul, exact când Ionuț Stoica încearcă să respingă cu capul;
  • La bara a doua, Baba Alhassan încearcă să protejeze balonul și îl lovește cu cotul în față pe Kait;
  • Arbitrul Viorel Flueran ignoră contactul, însă este chemat la marginea terenului de VAR;
  • După ce urmărește faza, acesta ia decizia de a acorda penalty, ratat ulterior de Dugandzic;
  • Reluările TV arată că penalty-ul trebuia repetat, pentru că mai mulți jucători ai oaspeților erau deja în careu în momentul în care Dugandzic a lovit balonul.

Fostul mare internațional consideră că penalty-ul dictat în prelungiri s-a acordat prea ușor și spune că Rapid este avantajată de arbitrii la meciurile de pe teren propriu.

Gică Popescu atacă arbitrajul de la Rapid - Hermannstadt

„Înainte de penalty, cu câteva minute, ne uitam toţi la meci şi cineva şi a spus «Să vedem când le dă penalty celor de la Rapid, ca să deblocheze jocul». Penalty-ul e foarte uşor acordat, iar cu câteva minute înainte a fost o fază, când Belu a întins mâna și l-a lovit în faţă pe un jucător de la Hermannstadt, dar jocul a fost lăsat să continue.

Era o fază asemănătoare şi nu s-a întâmplat nimic. Se pare că a analizat cu altă unitate de măsură în careul celor de la Rapid. Eu îi dădeam dreptate arbitrului doar dacă se dădea acelaşi lucru şi la faultul comis de rapidist.

Înainte de penalty, la prima bară se putea da joc periculos! De ce nu se dă indirectă?

La fiecare meci sunt greşeli în favoarea Rapidului! De ce în favoarea Rapidului? Ce presiune e în Giuleşti? Avem arbitri care se sperie de 12.000 de oameni? Atunci nu au ce căuta în fotbal!”, a spus Gică Popescu la PrimaSport.

Este o fază controversată. Dacă ne uităm bine e fault la prima bară, iar apoi e un contact indiscutabil, dar se dă prea uşor penalty.