Craiova, salvată de câțiva milimetri » VAR a anulat un gol după 6 minute de analiză

Meijers a marcat din ofsaid cu CSU Craiova / foto: captură Orange Sport

Articol de Adrian Duţă  —  duminică, 05 martie 2023

Petrolul - CS Universitatea Craiova 0-1. Oltenii au fost salvați de VAR în finalul primei reprize, la scorul de 0-0.

Meijers, fundașul central al Petrolului a deschis scorul cu Universitatea. A marcat cu capul după o centrare din lovitură liberă. VAR-ul și-a intrat în rol și a început analiza pentru un ofsaid la stoper.

După 6 minute de analiză, s-a decis că Meijers a fost în ofsaid. Decizia a fost la limită, Raul Silva, fundașul oltenilor, fiind doar la câțiva milimetri în spatele jucătorului de la Petrolul.

Meijers a marcat din ofsaid cu CSU Craiova/ foto: captură Orange Sport

Și golul lui Ivan a fost analizat de VAR

După întreruperea de la golul anulat al lui Meijers, „centralul” Horia Mladinovic a dictat 7 minute adiționale. În prelungirile primei reprize a avut loc deschiderea de scor, semnată de Ivan.

El a marcat în poarta goală, din pasa lui Koljic. Andrei a fost ținut în joc de Dumitriu, care a fost surprins de fază în spatele căpitanului Craiovei. Și această fază a fost analizată de VAR, dar s-a decis validarea golului.

Ivan nu a fost în ofsaid la golul marcat împotriva Petrolului/ foto: captură Orange Sport