Egal spectaculos » CFR nu profită de înfrângerile suferite de Farul și FCSB, Sepsi tremură pentru play-off! Clasamentul

+27 Foto

Articol de Bogdan Bălaş (foto), Sergiu Alexandru  —  Monday, 06 March 2023

CFR Cluj nu a reușit să profite de eșecurile suferite de Farul și FCSB. Campioana a remizat pe terenul lui Sepsi, 2-2, în ultimul meci al etapei a 29-a din Liga 1.

Meciul de la Sf. Gheorghe a început mai întâi în afara terenului, după ce Marcel Pușcaș, președintele FCU Craiova, a acuzat un posibil blat, iar cota pentru victoria gazdelor a scăzut.

Pe teren, partida a început tare, cu trei ocazii în primele 4 minute. Boateng (1) și Petrila (4) au amenințat poarta lui Sepsi, iar Tudorie (2) a încercat să-l surprindă pe Scuffet cu un șut de la marginea careului.

Repriză spectaculoasă în Sepsi - CFR Cluj

Minutul 10 a adus primul gol. Ștefănescu a executat excelent un corner, iar Mark Tamas a marcat cu o lovitură de cap, din 6 metri. Condusă pe tabelă, CFR Cluj a forțat egalarea. Petrila de două ori, Muhar, Boateng și Kolinger au încercat să-l învingă pe Niczuly, dar cel care a reușit a fost Yuri.

În minutul 32, după un corner bătut de Deac, Yuri a egalat. Fundașul central s-a înălțat excelent și a marcat cu capul, de la 7 metri. După doar patru minute, Janga a făcut 2-1. Găsit excelent în careu de Petrila, atacantul clujenilor a preluat excelent o minge pe piept, s-a întors și a șutat perfect, lângă bară.

VIDEO CFR Cluj a înscris de două ori în 4 minute

>

După pauză, CFR a luat piciorul de pe accelerație, iar Sepsi a forțat egalarea. Tudorie (51) și Ninaj (72) au amenințat poarta clujenilor. În minutul 73, Safranko a reușit egalarea. Atacantul a primit mingea în careu, a profitat de apatia fundașilor adverși și a marcat cu un șut de la 6 metri.

Până la final, ambele echipe au forțat victoria, dar niciuna nu a reușit să mai puncteze.

După acest egal, CFR Cluj ajunge la 60 de puncte, la unul de liderul Farul. Sepsi este pe 6, cu 42 de puncte, cu două peste FCU Craiova.

6meciuri cu gol primit are CFR Cluj în campionat, premieră negativă în mandatul lui Dan Petrescu