Momentul care l-a debusolat pe Mutu: „Nu cred că mai e nimic de comentat”

+29 Foto
Farul a învins-o pe Rapid, scor 2-1, și încheie sezonul regular al SuperLigii pe primul loc. Adrian Mutu a fost mulțumit de atitudinea elevilor lui și e pregătit pentru duelurile din play-off.

Articol de Adrian Jitea  —  sâmbătă, 11 martie 2023

Adrian Mutu și-a pus mâinile în cap în momentul gafei făcute de Horațiu Moldovan la golul de 1-2, dar l-a iertat rapid pe portar.

Adrian Mutu, după Farul - Rapid 2-1

„A fost un meci spectaculos, în prima repriză s-a jucat pe contre. În partea secundă am mutat liniile mai sus, am încercat să dominăm, au avut și ei câteva șanse pe contraatac.

Nu cred că mai e nevoie de comentat un asemenea gol. Îmi pare rău pentru Moldo, e un portar de mare valoare. Ne-a scos de multe ori, se întâmplă. Suntem într-o perioadă în care șansa nu e de partea noastră, penalty-uri ratate, astfel de goluri.

E loc de mai bine. O să analizez cu jucătorii, o să vedem. Am arătat mai bine decât în meciul cu Hermannstadt, am luptat până în ultima secundă. A fost un meci greu, cu liderul. Sunt mulțumit de atitudinea băieților. Ăsta e comportamentul corect pentru play-off.

E bine să suntem în play-off și vom vedea ce se întâmplă până la sfârșit”, a spus Adrian Mutu la Prima Sport.

...despre înlocuirea lui Luckkasen cu Papeau: „A jucat mult minute în ultimul timp, m-am gândit că e obosit, am introdus un jucător care să țină de minge, ca Papeau. Am schimbat și sistemul în 4-2-3-1, apoi a mutat și Gică imediat. Sunt detalii de antrenor”.

...despre implicarea în lupta pentru titlu: „O să fie o luptă intensă, nu am vorbit de titlu. Participăm pentru a ajunge cât mai sus. De aici încolo presiunea e pe cei care au declarat că vor titlul”.

VIDEO CU FAZA. Horațiu Moldovan, gafa uluitoare la golul de 2-1 din Farul - Rapid