Liga Campionilor

8-1 la general » Manchester City o zdrobește pe Leipzig și merge în „sferturi”: chintă Haaland

+16 Foto
Manchester City a zdrobit-o pe Leipzig, scor 7-0, în returul optimilor de finală din Champions League. Prima manșă din Germania s-a încheiat la egalitate, 1-1.

Articol de Alexandru Barbu  —  marţi, 14 martie 2023

Meciul a fost deblocat de un penalty comis de Henrichs în minutul 19, henț, Haaland a marcat de la 11 metri ('22). Câteva zeci de secunde mai târziu, norvegianul a punctat din nou: „cap” cu poarta goală în față, după ce De Bruyne lovise transversala ('24).

Până la pauză, Haaland s-a mai lipit la un gol, îndeplinind o simplă formalitate din apropierea liniei porții ('45+2).

Manchester City - Leipzig 8-1 la general în „optimile” Champions League

„Cetățenii” nu s-au „potolit” nici în repriza secundă. Gundogan l-a executat pe Janis Blaswich, diagonală perfectă din interiorul careului ('49).

Ce a urmat e istorie. Și va intra în istorie. Haaland a mai înscris de două ori ('53, '57) și a devenit primul jucător din lume care marchează de 33 de ori în primele 25 de apariții în Ligă.

Tabela a închis-o De Bruyne, trasor fabulos din marginea careului ('90+2).

Confruntarea a fost un monolog, iar City accede în sferturile de finală, acolo unde au mai ajuns Inter, Bayern, AC Milan, Benfica și Chelsea.

Manchester City - Leipzig 7-0 (1-1 în tur)

Manchester City - Leipzig » Echipe de start

MANCHESTER CITY (4-1-4-1): Ederson - Stones, Akanji, Dias, Ake - Rodri - B. Silva, De Bruyne, Gundogan, Grealish - Haaland
Rezerve: Ortega, Carson - J. Alvarez, Foden, S. Gomez, Laporte, R. Lewis, Mahrez, Palmer, Perrone, K. Phillips, Walker
Antrenor: Pep Guardiola

RB LEIPZIG (4-3-2-1): Blaswich - Henrichs, Orban, Gvardiol, Raum - Laimer, Kampl, Haidara - Szoboszlai, Forsberg - Werner
Rezerve: Nickisch, Nyland - Andre Silva, Ba, Halstenberg, Klostermann, Olmo, Poulsen, Simakan
Antrenor: Marco Rose

Stadion: Etihad