Runda Farului » CFR Cluj și Rapid s-au neutralizat în Gruia, la capătul unui meci memorabil. Hagi profită și se distanțează: clasamentul

+19 Foto

Articol de Cristi Preda (foto), Cătălin Stroia, Valentin David (video)  —  duminică, 19 martie 2023

CFR Cluj și Rapid au remizat, scor 2-2, în runda inaugurală a play-off-ului din SuperLigă. Farul devine astfel marea câștigătoare a week-end-ului.

Derby-ul „feroviar” al play-off-ului s-a jucat cu 8.150 de spectatori în tribune și a început cum nu se poate mai frumos. În minutul 2, Janga a obținut și a transformat o lovitură de la 11 metri.

Cu Onea „locomotivă”, Rapid a răspuns prompt. Fundașul dreapta i-a pasat decisiv lui Kait, în minutul 11, apoi a fost aproape să facă 2-1.

VIDEO CU GOLUL. Boateng a marcat în CFR - Rapid după ce și-a dat la propriu cu stângul în dreptul

>

Defensiva lui Mutu, lăudată inclusiv de adversarul Petrescu, a mai clacat o dată. Săpunaru și colegii au bâjbâit o minge în careu, iar Nana Boateng a profitat, o execuție norocoasă, stâng în dreptul.

CFR Cluj - Rapid, derby spectaculos la început de play-off

Efortul depus de Onea, cel mai activ fotbalist din tabăra giuleștenilor, a fost răsplătit în minutul 55. Apărătorul adus de la Poli Iași a marcat cu un șut superb la colțul lung.

Oaspeții au fost mai periculoși în secvențele finale, dar Costache a irosit o șansă rarisimă. A fost găsit ideal, singur, la 7 metri de poartă, dar a trimis defectuos.

Prelungirile au fost dramatice. CFR a trimis mingea în plasă, dar reușita a fost anulată pentru un ofsaid milimetric. Imediat după repunere, Ioniță II a luftat dintr-o poziție ideală, iar Dugandzic a fost blocat in-extremis.

Clasamentul din play-off după CFR Cluj - Rapid 2-2

CFR Cluj și Rapid se încurcă reciproc, la fel cum a fost cazul în FCSB - CSU Craiova. Marea câștigătoare a rundei inaugurale din play-off devine Farul. Trupa lui Hagi are două puncte vans față de urmăritoarea din Gruia.

FINAL » CFR Cluj - Rapid 2-2

CFR Cluj - Rapid, echipe de start:

CFR Cluj: Scuffet - Cr. Manea, Yuri, Burcă, Camora - C. Deac, Muhar, Boateng, Krasniqi - Janga, Petrila
Rezerve: R. Sava - Braun, Peteleu, Kolinger, Hoban, Bîrligea, Maglica, Yahoah
Antrenor: Dan Petrescu

Rapid: H. Moldovan - Onea, Săpunaru, Dr. Grigore, Jr. Morais - Al. Albu, Kait, Pănoiu - Sefer, Dugandzic, Costache
Rezerve: Drăghia - Belu-Iordache, Ignat, Iacob, Crepulja, Al. Ioniță II, Papeau, Bamgboye, Luckassen
Antrenor: Adrian Mutu