Liga 2

Oțelul Galați - Poli Iași 1-2, în play-off-ul din Liga 2 » Trupa lui Leo Grozavu se impune pe terenul echipei lui Dorinel Munteanu! Clasamentul ACUM

Articol de Vlad Roșu  —  Sunday, 19 March 2023

Poli Iași s-a impus pe terenul Oțelului Galați, scor 2-1, în prima etapă din play-off-ul Ligii 2.

În minutul 8, gazdele au avut o ocazie mare prin Octavian Ursu. Acesta a primit o pasă lungă i a tras la poartă, dar Jankov a respins in extremis. Trei minute mai târziu, Oțelul a deschis scorul prin Cisotti. Italianul a reluat pe centrul porții o centrare dintr-o lovitură liberă executată de la marginea careului.

Ieșenii au scos mingea din plasă, au repus balonul la centrul terenului și au dat lovitura. Lansat excelent în spatele apărării Oțelului, Hlistei i-a pasat lui Itu, care l-a învins pe portarul advers cu un șut puternic, de la 11 metri.

În minutul 26, gazdele au rămas în 10, după ce Ghiocel a fost eliminat, în urma unei intrări foarte dure asupra lui Cătălin Itu. Fotbalistul gălățenilor l-a lovit pe mijlocașul Iașiului cu talpa în față.

Ghiocel l-a lovit cu talpa în față pe Cătălin Itu // foto: captură DigiSport

La patru minute de la reluarea jocului, Oțelul a irosit o oportunitate de a marca prin Yabre. Fotbalistul din Burkina Faso a trimis periculos din interiorul careului, dar Jankov s-a opus. În minutul 68, Mihai Dumitru a adus trupa lui Leo Grozavu în avantaj. La numai câteva minute după intrarea pe teren, tânărul mijlocaș l-a învins pe Rareș Pop cu un lob superb, de la 12 metri.

S-a terminat 2-1 pentru Poli Iași, formație care este pe locul doi, la egalitate cu Steaua București, cu 43 de puncte. Oțelul rămâne pe 3, cu 36 de puncte.

Clasamentul din play-off-ul pe Ligii 2

Finalul: Oțelul Galați - Poli Iași 1-2

• Au marcat: Cisotti (11) / Itu (12), M. Dumitru (68)
  • Minutul 90+5: Fluier final.
  • Minutul 68: Gol Poli Iași! Mihai Dumitru este lansat excelent în adâncime și îl lobează pe Rareș Pop
  • Minutul 49: Yabre șutează periculos din interiorul careului, dar Jankov se opune
  • A început repriza a doua!
  • Pauză la Galați: Oțelul și Poli Iași se află la egalitate, 1-1
  • Minutul 25: Gazdele rămân în 10! Ghiocel primește cartonaș roșu după un fault criminal asupra lui Itu. L-a lovit pe fotbalistul Iașiului cu crampoanele în față
  • Minutul 12: Gol Poli Iași: Trupa lui Leo Grozavu repune mingea de la mijlocul terenului și, în urma unui atac furtunos, reușește să egaleze prin Cătălin Itu
  • Minutul 11: Gol Oțelul Galați: Cisotti reia pe centrul porții o centrare dintr-o lovitură liberă de la marginea careului
  • Minutul 8: Ocazie mare pentru gazde: Octavian Ursu este lansat excelent și trage la poartă, însă Jankov scoate in extremis