„Clientul” lui Panduru după golul înscris de FCSB contra Universității: „În halul ăsta?”

+15 Foto
Sergiu Hanca, al doilea de la stânga la dreapta // sursă foto: Imago Images

Articol de Daniel Grigore  —  duminică, 19 martie 2023

Basarab Panduru (52 de ani) nu l-a menajat pe Sergiu Hanca (30) pentru vina acestuia la golul înscris de FCSB contra Universității Craiova, în meciul de play-off încheiat la egalitate, 1-1.

CSU Craiova a condus pe Arena Națională mai bine de jumătate de oră, după golul superb înscris de Jovan Markovic în minutul 32, dar s-a văzut egalată în partea a doua, de Malcom Edjouma (minutul 66).

Francezul a înscris cu capul, din centrarea lui Risto Radunovic, după ce s-a înălțat de lângă Ndong. Fundașul stânga al lui FCSB a centrat după ce l-a evitat cu ușurință pe Sergiu Hanca, alb-albastrul care-i ieșise în întâmpinare.

Basarab Panduru: „Hanca fuge numai pe călcâie”

După meci, Basarab Panduru nu l-a menajat pe Hanca pentru greșeala de la gol.

„Hanca fuge numai pe călcâie. Cum să treacă în halul ăsta Radunovic de tine? Credeam că are o problemă de fuge numai pe călcâie. Sare pe călcâie de zici că are o problemă, nu a jucat deloc bine de când a intrat”, a precizat Panduru la OrangeSport.

Hanca intrase pe teren cu numai 8 minute înaintea golului, pe postul de mijlocaș dreapta, în locul lui Alexandru Ișfan.

Hanca a jucat 15 meciuri pentru CSU Craiova de la transferul din vară. A înscris o dată și a fost în centrul unui mare scandal, solicitând despăgubiri de 2,42 milioane de euro din partea clubului după ce a fost exclus din lot în perioada cu Mirel Rădoi antrenor.

Radunovic a trecut în viteză pe lângă Hanca, apoi a centrat decisiv pentru Edjouma // sursă foto: captură OrangeSport