Panduru a dat de pământ cu un jucător de la CFR: „Chiar nu vezi că Petrescu vrea altceva de la tine? Te mai și superi când ești schimbat”

Basarab Panduru, fostul internațional, l-a criticat pe Claudiu Petrila (22 de ani), mijlocașul ofensiv de la CFR Cluj.

Articol de Adrian Duţă  —  marţi, 21 martie 2023

Panduru a observat că Petrila este deseori schimbat de Dan Petrescu în repriza a doua. Fostul mijlocaș al Stelei pune acest lucru pe seama jocului individualist al lui Petrila. La remiza dintre CFR și Rapid, 2-2, Claudiu a fost înlocuit în minutul 68.

Basarab Panduru, mesaj pentru Claudiu Petrila: „Chiar nu vezi că Petrescu vrea altceva”

„Nu cred că au trecut 10 minute şi a fost imediat schimbat cu Rapid. Măi Petrila, ai talent, te vrea lumea pe afară. Dacă vezi un meci, două, nouă, că Petrescu vrea să joci altfel faza şi că trebuie să joci pentru echipă, nu individual, tu ce faci? Tu continui să joci la fel?

Tu chiar nu vezi că el vrea altceva de la tine? Apoi, când îl schimbă, e supărat. Păi te schimbă ca nu joci pentru echipă, nu tratezi cum trebuie fazele!”, a declarat Basarab Panduru, potrivit Orange Sport.

Claudiu Petrila a jucat 29 de meciuri în acest sezon de Superliga, a marcat două goluri și a dat 4 pase decisive. În cele 30 de etape din sezonul regular, a bifat 28 de partide, a fost titular 60% dintre acestea.