Luis Enrique pedalează în cea mai dură cursă, în Africa de Sud: 658 de kilometri în zone montane dificile!

Articol de Theodor Jumătate  —  Tuesday, 21 March 2023

Luis Enrique, fostul selecționer al Spaniei, s-a urcat pe mountain bike și participă la o întrecere de 658 de kilometri pentru care s-a pregătit trei luni cu un preparator fizic.

La 52 de ani, Luis Enrique se menține perfect, secretul fiind sportul fără pauză. Ex-selecționerul Spaniei concurează acum, potrivit Marca, în cea mai dură cursă de Mountain Bike, Absa Cape Epic, în Africa de Sud.

Numele echipei, Unzue, inspirat de la antrenor atins de SLA

„Suferință, suferință, suferință. Dar cu colegi foarte buni”, a comentat Lucho pe Instagram. E parte din cele trei echipe „Unzué”, nume inspirat de Juan Carlos Unzué, fostul fotbalist și antrenor afectat de maladia SLA (scleroză laterală amiotrofică).

O cursă de 658 de kilometri (prolog și 7 etape), cu multe zone montane dificile. Enrique a debutat la Absa Cape Epic în 2013 și s-a pregătit trei luni cu un preparator fizic.

Luis Enrique a câștigat 26 de meciuri cu Spania

Lucho a luat o pauză după ce s-a despărțit de La Roja. A condus naționala iberică în două mandate:

• 9 iulie 2018 - 26 martie 2019: 8 meciuri, 6 victorii, două înfrângeri, golaveraj 21-9.
  • 19 noiembrie 2019 - 8 decembrie 2022: 39 de meciuri, 20 de victorii, 14 egaluri, 5 înfrângeri, golaveraj 76-28.

Și-a întrerupt cariera o jumătate de an în 2019, pentru a fi alături de fiica sa Xana, care era bolnavă de cancer. Fetița s-a stins în acel an, pe 29 august.

Luis Enrique, două înfrângeri dureroase, la penaltyuri

Cu Spania, a participat la două turnee finale:

• La Euro 2020, a ajuns în semifinale, pierzând în fața Italiei, 1-1 și 2-4 la penaltyuri.
  • La CM 2022, s-a oprit în optimile de finală. Altă înfrângere la loviturile de departajare, 0-0, 0-3 la 11 metri.

Ultimul eșec, extrem de dureros, a însemnat și sfârșitul perioadei lui pe banca naționalei.