Tenis

Begu, eliminată de la Miami » Irina a pierdut după ce a luat primul set

Irina Begu/ foto Imago Images

Articol de Adrian Duţă  —  joi, 23 martie 2023

Irina Begu (32 de ani, 34 WTA) a pierdut cu Qinwen Zheng (20 de ani, 23 WTA), scor 6-2, 1-6, 1-6, în turul doi la Miami Open.

Begu a pierdut după două ore și 4 minute, după ce luase primul set. A căzut inexplicabil apoi și a mai luat doar două game-uri.

Irina Begu, eliminată în turul doi de la Miami Open

Begu a început tare meciul, a făcut break, apoi s-a dus la 2-0. Zheng și a luat și ea game-ul pe propriul serviciu, apoi Irina s-a dus la 5-1. A încheiat în forță setul, câștigat cu 6-2.

Setul doi a început echilibrat, 1-1, apoi a urmat căderea pentru Irina. Nu a mai luat niciun game și a pierdut de două ori pe propriul serviciu. Setul 3 a fost identic. Din nou, echilibrul s-a rupt la 1-1. Zheng a făcut 3 break-uri, a servit bine și a câștigat din nou cu 6-1.

Sorana Cîrstea va juca și ea în turul doi la Miami, vineri, cu Caroline Garcia.