Weekend plin de amicale » Toate rezultatele echipelor din SuperLiga: 8 goluri în FCU - Viitorul Tg. Jiu + PAOK-ul lui Răzvan n-a stat la discuții cu Farul

FCU a învins-o pe Viitorul Pandurii astăzi // foto: Facebook

Articol de Vlad Nedelea  —  duminică, 26 martie 2023

Pauza pentru echipa națională a fost prilejul perfect pentru formațiile de primă ligă pentru a disputa partide amicale. Cele mai multe dintre echipele de Liga 1 au ales adversari de divizie secundă. Argeșul a făcut instrucție cu CSA Steaua, scor 3-0, CS Universitatea s-a împiedicat de Slatina, în timp ce Botoșani și Sepsi au obținut succese la limită cu Poli Iași și FC Brașov.

Meciul dintre FCU Craiova și divizionara secundă Viitorul Pandurii s-a încheiat în urmă cu puțin timp. Echipa lui Nicolo Napoli a fost condusă la pauză, dar o repriză secundă uluitoare, cu 7 goluri în total, i-a adus victoria, 5-3.

Cu o zi în urmă, PAOK, echipa antrenată de Răzvan Lucescu, nu a avut probleme în amicalul de la Salonic cu Farul, liderul SuperLigii României. Grecii s-au impus cu 3-0.

Petrolul, cu Grozav, Budescu sau Jefferson printre titulari, n-a putut trece de Dinamo, pe care a egalat-o cu greu după ce a fost condusă la pauză. Nici Universitatea Craiova n-a făcut nici ea o impresie extraordinară, cu CSM Slatina, echipă pe care la ultima întâlnire directă a zdrobit-o 5-0. De data asta CSU a scos doar o remiză, 0-0.

CFR, test cu Hermannstadt luni

CFR Cluj și Hermannstadt se vor întâlni și ele într-un meci amical, mâine, de la ora 15:00, la Cluj Napoca. ”Avem un amical la CFR Cluj, am căutat să jucăm cu o echipă bună și să avem ritm de joc” a spus președintele clubului sibian, Dani Coman.