Tenis

Bianca Andreescu s-a accidentat la turneul de la Miami și a părăsit terenul în scaunul cu rotile » Mama ei a plâns în tribunele arenei

+9 Foto
Bianca Andreescu (22 de ani, numărul 31 WTA) s-a accidentat în meciul contra rusoaicei Ekaterina Alexandrova (28 de ani, numărul 18 WTA), în faza „optimilor” de finală ale turneului de la Miami.

Articol de Vlad Roșu  —  marţi, 28 martie 2023

Bianca Andreescu s-a accidentat în meciul cu Ekaterina Alexandrova, de la turneul de la Miami

Canadianca cu origini românești s-a prăbușit pe teren în timpul setului al doilea, la scorul de 2-0 pentru aceasta, când din setul secund se scurseseră numai 15 minute. Pe transmisie s-a putut auzi cum Bianca Andreescu urlă de durere și spune: „Nu am mai simțit în viața mea o astfel de durere!”

Ea a părăsit terenul în scaunul cu rotile, fanii din tribune aplaudând-o în momentul în care Bianca Andreescu era dusă spre zona vestiarelor.

+9 Foto
Sursă foto: Twitter

Mama acesteia, Maria Andreescu, a fost surprinsă de camerele video plângând în tribunele arenei din Miami.

+9 Foto

Bianca Andreescu cedase primul set contra Ekaterinei Alexandrova înainte să se accidenteze

Până să iasă accidentată, Bianca Andreescu pierduse la limită primul set al meciului. A condus cu 2-0, a fost egalată, a trecut din nou la conducere, Ekaterina Alexandrova a egalat din nou, după care rusoaica a trecut în avantaj și conducea cu 5-3.

Canadianca a a reușit să egaleze, 5-5, după care a trecut la conducere, scor 6-5. Ekaterina Alexandrova nu a renunțat, a egalat la 6 și s-a impus în tie-break, cu un neverosimil 7-0.