Nationala

Ce l-a nemulțumit pe Gică Popescu după România - Belarus: „Nu înțeleg de ce jucătorii nu au această ambiție”

Articol de Sergiu Alexandru  —  marţi, 28 martie 2023

România a obținut a doua victorie în preliminariile EURO 2024, 2-1 cu Belarus. La finalul partidei, Gică Popescu s-a declarat dezamăgit de evoluția „tricolorilor” din repriza a doua.

După 2-0 la pauză și o repriză controlată de „tricolori”, naționala a avut emoții pe final, spre nemulțumirea lui Gică Popescu.

Concluziile lui Gică Popescu după România - Belarus

„O victorie e o victorie, indiferent de cum o obții. Am avut o primă repriză cu lucruri foarte bune, am marcat două goluri, am avut alte ocazii, dar din păcate nu am reușit să marcăm.

Repriza doua a fost cu totul diferită. Pe final am avut avut emoții după golul marcat de Belarus. Am trăit uitându-ne la ceas și sperând să se termine cât mai repede.

Această seară, cu două reprize diametral opuse, e de neînțeles pentru mine. Având 2-0, credeam că vom avea parte de cât mai multe goluri marcate.

Ne așteptam la un galop de sănătate. La 2-0 am avut senzația că a intrat altă echipă pe teren. Nu înțeleg de ce jucătorii nu au acea ambiție de a câștigat meciurile cu 3-0 sau 4-0. Ai bucura publicul, ar fi un spectacol.

Repriza a doua a fost pierdută. Nu știu de ce jucătorii aleg să înceteze să atace. Când marchezi două goluri și simți că adversarul nu-ți poate pune probleme, capeți încredere.

Nu știu de ce jucătorii s-au stins. Belarus nu părea să pună probleme, părea că are puține resurse fizice. Dar finalul i-a aparținut. Dar rămânem cu cele 3 puncte și suntem în grafic, pe locul 2”, a spus Gică Popescu la Prima TV.

VIDEO Cristi Manea: „Putem să batem Elveția și să fim pe primul loc, o să ne calificăm, o să vedeți”

>

Programul României în preliminariile EURO 2024:

• 25 martie 2023: Belarus – Elveția 0-5 . Andorra – ROMÂNIA 0-2, Israel – Kosovo 1-1
  • 28 martie 2023: ROMÂNIA – Belarus 2-1, Kosovo – Andorra 1-1, Elveția – Israel 3-0
  • 16 iunie 2023: Kosovo – ROMÂNIA, Belarus – Israel, Andorra – Elveția (21:45)
  • 19 iunie 2023: Elveția – ROMÂNIA, Belarus – Kosovo, Israel – Andorra (21:45)
  • 9 septembrie 2023: Andorra – Belarus (19:00), ROMÂNIA – Israel, Kosovo – Elveția (21:45)
  • 12 septembrie 2023: ROMÂNIA – Kosovo, Israel – Belarus, Elveția – Andorra (21:45)
  • 12 octombrie 2023: Belarus – ROMÂNIA, Andorra – Kosovo, Israel – Elveția (21:45)
  • 15 octombrie 2023: Elveția – Belarus (19:00), ROMÂNIA – Andorra, Kosovo – Israel (21:45)
  • 18 noiembrie 2023: Belarus – Andorra (19:00), Israel – ROMÂNIA, Elveția – Kosovo (21:45)
  • 21 noiembrie 2023: ROMÂNIA – Elveția, Andorra – Israel, Kosovo – Belarus (21:45)

Primele două clasate se califică direct la turneul final din Germania. Alte trei locuri sunt stabilite prin intermediul play-off-ului din Liga Națiunilor