Nationala

Concluziile lui Edi Iordănescu după România - Belarus: „Suferim. Abia atunci voi fi 100% mulțumit”

+30 Foto

Articol de Sergiu Alexandru  —  marţi, 28 martie 2023

După România - Belarus 2-1, selecționerul Edi Iordănescu i-a felicitat pe jucători pentru rezultatul obținut. România are două victorii în primele două partide din preliminariile EURO 2024.

După victoria la limită de pe Arena Națională, selecționerul s-a declarat mulțumit după jocul prestat în prima repriză, dar spune că repriza secundă trebuia gestionată diferit, pentru a nu avea emoții în ultimele minute.

Concluziile lui Edi Iordănescu după România - Belarus

>

„Vreau să felicit echipa și să mulțumesc publicului. Am obținut victoria, avem 6 puncte, ceea ce ne-am propus. Hai să vorbim despre lucrurile pozitive. Avem 6 puncte, obiectiv îndeplinit. Dacă analizăm, jocul a fost superior rezultatului.

Am avut o primă repriză foarte bună, iar în a doua repriză am avut situații și ocazii. Puteam face 3-0. La prima ocazie am luat gol. Suferim. Din păcate, nu știm să omorâm jocul. Dacă făceam 3-0, vorbeam mai relaxați acum.

Dar legăm 6 puncte, iar asta e un lucru pozitiv. Am văzut curaj, încredere și momente bune de joc în prima repriză. Când vom fi mai pragmatici și mai deciși, voi fi 100 la sută fericit. Jocul trebuie rezolvat, cel puțin gestionarea părții a doua din repriza a doua.

Eram mai fericit dacă mai marcam un gol și dacă nu luam gol. Mai ales dacă nu primeam. Ar fi fost două jocuri fără gol primit. Dar trebuie să învățăm din orice moment. E bine că acum învățăm dintr-o victorie”, a spus Edi Iordănescu la PrimaTV.

>

Programul României în preliminariile EURO 2024:

• 25 martie 2023: Belarus – Elveția 0-5 . Andorra – ROMÂNIA 0-2, Israel – Kosovo 1-1
  • 28 martie 2023: ROMÂNIA – Belarus 2-1, Kosovo – Andorra 1-1, Elveția – Israel 3-0
  • 16 iunie 2023: Kosovo – ROMÂNIA, Belarus – Israel, Andorra – Elveția (21:45)
  • 19 iunie 2023: Elveția – ROMÂNIA, Belarus – Kosovo, Israel – Andorra (21:45)
  • 9 septembrie 2023: Andorra – Belarus (19:00), ROMÂNIA – Israel, Kosovo – Elveția (21:45)
  • 12 septembrie 2023: ROMÂNIA – Kosovo, Israel – Belarus, Elveția – Andorra (21:45)
  • 12 octombrie 2023: Belarus – ROMÂNIA, Andorra – Kosovo, Israel – Elveția (21:45)
  • 15 octombrie 2023: Elveția – Belarus (19:00), ROMÂNIA – Andorra, Kosovo – Israel (21:45)
  • 18 noiembrie 2023: Belarus – Andorra (19:00), Israel – ROMÂNIA, Elveția – Kosovo (21:45)
  • 21 noiembrie 2023: ROMÂNIA – Elveția, Andorra – Israel, Kosovo – Belarus (21:45)

Primele două clasate se califică direct la turneul final din Germania. Alte trei locuri sunt stabilite prin intermediul play-off-ului din Liga Națiunilor