Euro 2024

Alibec, la interviuri: „Lor trebuie să le arătăm că greșesc”

+30 Foto
România a învins Belarusul, scor 2-1, în runda secundă a grupei I din preliminariile Euro 2024. La finalul meciului, atacantul Denis Alibec (32 de ani) a vorbit despre lipsa de încredere pe care o resimte din partea românilor.

Articol de Vlad Nedelea, Alexandru Barbu, Iosif Popescu (video)  —  Wednesday, 29 March 2023

Aseară, România a tremurat pentru victorie în ultimele minute, dar a adunat până la urmă cele 6 puncte din meciurile cu Andorra (2-0) și Belarus. Pentru „tricolori” urmează o „dublă” infernală, în iunie, cu Kosovo (16) și Elveția (19), ambele partide în deplasare.

VIDEO. Denis Alibec: „În România nimeni nu are încredere în noi. Trebuie să le arătăm că greșesc”

>

„Sperăm să venim la următoarea convocare mai ambițioși. În România nimeni nu are încredere în noi. Trebuie să le arătăm că greșesc. Nu e presiune, noi venim să jucăm aici pentru țară. Nu venim să facem act de prezență”, a declarat Alibec la zona mixtă.

„Ne bucurăm că am câștigat acest meci, chiar dacă repriza a doua a fost foarte slabă. Important e că am reușit să câștigăm. Dacă făceam 3-0, era meciul gata.

Ne-am retras un pic, am făcut 2-0 și am crezut că este meciul gata. Important e că am luat șase puncte. Sunt mulțumit că am luat șase puncte. Le mulțumim suporterilor că au fost alături de noi. Sperăm să jucăm mult mai bine pe viitor”, a mai spus golgeterul Farului.