Liga 2

Zdrobită în prima repriză de Oțelul, CSA Steaua a marcat apoi degeaba două goluri. Clasamentul în play-off-ul din Liga 2

Etapa #2 din Liga 2 a debutat azi, cu duelul Oțelul Galați - CSA Steaua, scor 3-2 / foto: facebook.com/SCOtelulGalati

Articol de Alexandru Barbu  —  joi, 30 martie 2023

Etapa #2 din Liga 2, faza play-off, a debutat azi, cu duelul Oțelul Galați - CSA Steaua, scor 3-2.

Oțelul și-a zdrobit adversarul în prima repriză! Fatai a deschis scorul după o centrare trimisă de Mitoi și deviată de Beța ('14). Atacantul născut în Nigeria a reușit „dubla” la jumătatea primului act, l-a depășit ca la juniori pe Beța ('21).

Octavian Ursu a făcut scor de neprezentare, ca urmare a haosului din apărarea lui Oprița ('32).

Oțelul - CSA Steaua 3-2 » „Militarii” s-au trezit degeaba în partea secundă

După pauză a fost alt meci. Fatai a avut 4-0 în picior, a ratat, apoi Ștefan Bodișteanu a semnat „dubla” în mai puțin de 10 minute ('51, '59).

Impresionantă revenirea „militarilor”, dar ineficientă. Elevii lui Oprița se întorc acasă fără niciun punct, în ciuda asediului din final, anulat de intervențiile lui Dur-Bozoancă.

Clasamentul actualizat din play-off

În urma acestui rezultat, Oțelul, locul 3 în play-off, s-a desprins la 7 puncte de Dinamo. Dincolo, CSA Steaua îi dă șansa lui Poli Iași să devină lider solitar, dacă moldovenii vor obține un rezultat pozitiv în această rundă cu Gloria Buzău.

• CSA Steaua nu are drept de promovare

FINAL. Oțelul - CSA Steaua 3-2

Final de meci.

min. 59: GOL CSA STEAUA! Bodișteanu semnează și el „dubla”: șut superb de la 15 metri, cu exteriorul.

min. 51: GOL CSA STEAUA! La faza imediat următoare, Bodișteanu reduce din ecart.

min. 50: Fatai, aproape de hattrick. Atacantul Oțelului ajunge din nou în situație de unu contra unu cu Iancu, dar șutează pe lângă.

Start în repriza secundă.

Pauză.

min. 32: GOL OȚELUL! CSA Steaua e demolată la Galați: înscrie și Tavi Ursu, din apropiere. Haos în apărarea „militarilor”!

min. 29: Ocazie CSA Steaua. Din dreapta, Adi Popa trimite o centrare șutată, mingea se scurge pe lângă.

min. 21: GOL OȚELUL! Fatai profită de o gafă uriașă a lui Beța, îi „fură” mingea stoperului advers și finalizează inspirat, pe sub Iancu. „Dublă” a nigerianului cu cetățenie română.

min. 14: GOL OȚELUL! Moldovenii deschid scorul, pe un fond de joc mai bun. Fatai primește la marginea careului mic și marchează.

min. 11: Ocazie Oțelul. După un corner al gazdelor, Yabre nu izbutește să-l învingă pe Iancu din câțiva metri.

min. 1: A început partida.

Oțelul Galați - CSA Steaua. Echipele de start

CSA Steaua: Iancu - Drăghici, Beța, Mihăescu, Ad. Ilie - Ad. Popa, Bărbulescu, Matei, Bodișteanu - Chunchukov, Chipirliu
Rezerve: Dincă, Balgiu, Sabău, Corbu, Oroian, Mahrez, Emanuel Pacionel, Ștefan Pacionel, David Matei
Antrenor: Daniel Oprița

Oțelul Galați: Dur-Bozoancă - A. Rus, Yabre, Sîrghi, Panait - Neagu, Cisotti, Jardan - Mitoi, Ursu, Fatai
Rezerve: R. Pop, G. Nedelea, Zivulic, Nica, Adăscăliței, Scocilcă, Cîrjan, Chirițoiu, Gorovei
Antrenor: Dorinel Munteanu

Stadion: Oţelul (Galaţi)
Arbitru: Flueran Viorel Nicusor (Craiova) / A1: Filip Alexandru (Constanţa), A2: Ionus Erchian (Medgidia)

CSA Steaua a cerut amânarea meciului cu Oțelul Galați, motivând că Daniel Oprița nu se va baza pe jucătorii prezenți la loturile naționale. FRF nu a analizat cererea „militarilor” și a lăsat programarea inițială.