Chelsea pierde cu Aston Villa și continuă campionatul dezastruos. Clasamentul în Premier League

+12 Foto
Aston Villa a învins-o pe Chelsea, scor 2-0, în runda #29 din Premier League.

Articol de Alexandru Barbu  —  sâmbătă, 01 aprilie 2023

Oaspeții au spart prima dată gheața în minutul 19. După o gafă a lui Cucurella, Watkins a scăpat singur cu Arrizabalaga și l-a lobat excelent pe goalkeeperul iberic.

Iar Ollie a devenit primul fotbalist din istoria lui Villa care marchează în 5 meciuri consecutive de campionat disputate în deplasare!

Chelsea pierde și cu Aston Villa și e pe 11 în Premier League

Au urmat numeroase ocazii ratate de Chelsea, inclusiv un gol anulat al trupei lui Potter, fault în atac comis de Chilwell, dar tot Villa a punctat: McGinn, trasor precis de la circa 20 de metri ('56).

Chelsea continuă astfel sezonul dezastruos, se clasează pe 11, la 3 puncte în spatele celor de la Aston Villa, locul 9 acum în Albion.

A revenit Kante

Astăzi, Kante a bifat primele minute după aproape 8 luni de absență. Introdus pe teren în repriza secundă, mijlocașul francez s-a accidentat pe 14 august, la 2-2 cu Tottenham, și a ratat inclusiv Campionatul Mondial din Qatar.