FC Argeș - FC Voluntari 0-2, în play-out-ul Superligii » Continuă seria nefastă a piteștenilor! Clasamentul ACUM

Sursă foto: Facebook@ Fotbal Club Argeș Pitești

Articol de David Marinescu  —  duminică, 02 aprilie 2023

FC Voluntari s-a impus pe terenul lui FC Argeș, scor 2-0, într-o partidă din runda secundă din play-out-ul Superligii.

Trupa pregătită de Liviu Ciobotariu a început foarte bine partida și a deschis scorul în minutul 9, prin islandezul Sigurjonsson. Scăpat pe un contraatac, Aliji, lansat perfect în banda stângă, a centrat în fața porții, iar nordicul a împins balonul în plasă, din 5 metri. Numai opt minute mai târziu, FC Voluntari și-a dublat avantajul prin Adam Nemec. Exact ca la primul gol, slovacul a finalizat un contraatac fulgerător al ilfovenilor.

În minutul 37, Marcelo Lopes a fost aproape de a duce scorul la 3-0 pentru FC Voluntari, dar a trimis puțin pe lână poarta lui Micle. În prelungirile primei reprize, Vitalie Damașcan a irosit o oportunitate bună de a marca pentru FC Voluntari. Moldoveanul a trimis mult peste poartă, din 7 metri.

În minutul 73, Micle l-a faultat pe Dumiter în interiorul careului, iar „centralul” partidei a indicat punctul cu var, după ce a consultat sistemul de arbitraj video. Vadim Rață nu a putut transofrma penalty-ul, Micle plonjând și trimițând balonul în corner.

S-a terminat 2-0 pentru FC Voluntari, echipă care urcă până pe poziția a 9-a a clasamentului, cu 21 de puncte. FC Argeș e pe 15, loc retrogradabil, cu 14 puncte.

Clasamentul actualizat din play-out

Final: FC Argeș - FC Voluntari 0-2

FC Argeș - FC Voluntari, echipele de start

FC Argeș: Micle - Tofan, Turda, Dobrosavlevici, Jakolis - Njike, A. Biai, Calcan - Koubemba, Garita. Jobello
Rezerve: Micu, Meza Colli, B. Da Silva, G. Crețu, B. Hanne, Tîrcoveanu, D. Bertrand, G. Oprescu, I. Șerban
Antrenor: Bogdan Argeș Vintilă

FC Voluntari: M. Popa - Ricardinho, P. Matricardi, I. Armaș, - Rață, Sigurjonsson, Meleke, Aliji - M. Lopes, Nemec, Damașcan
Rezerve: J. Fernandez, C. Costin, C. Paz, I. Andres, C. Merloi, H. Tavares, M. Răduț, D. Florea, A. Dumiter
Antrenor: Liviu Ciobotariu

Stadion: „Nicolae Dobrin”, Pitești
Arbitru: Florin Andrei (Târgu Mureș) / A1: Sebastian Gheorghe (Suceava) / A2: Adrian Popescu (Craiova) / Arbitru VAR: Iulian Dima (București) / Arbitru AVAR: Vladimir Urzică (Piatra Neamț) / R1: Ovidiu Robu (Chitila - Ilfov) / Observator arbitri: Iosif Olah (Sfântu Gheorghe)

VIDEO Viorel Tudose, sponsor principal al FC Argeș: „Naivitatea din managementul sportiv se plătește”