Stranieri

Spectacol în duelul Rădoi - Șumudică din Arabia Saudită » Mitriță a înscris un super-gol

Alex Mitriță, gol superb pentru Al Raed, la 2-2 cu Al Tai/ foto: captură Twitter

Articol de Adrian Duţă  —  miercuri, 05 aprilie 2023

Al Tai, echipa lui Mirel Rădoi, și Al Raed, formația lui Marius Șumudică, au remizat, scor 2-2, în etapa #22 din campionatul Arabiei Saudite.

Show-ul din prima repriză, cu 4 goluri în 32 de minute, a fost deschis de Alex Mitriță. Extrema lui Al Raed a trimis o „rachetă” în vinclu, din voleu. A fost al 5-lea gol în acest sezon pentru român.

Al Tai - Al Raed 2-2. Remiză între Rădoi și Șumudică

Trupa lui Rădoi a egalat în minutul 24, prin Mbneza, finalizare la lung din postură de 1 la 1 cu portarul. Echipa lui Șumudică a revenit repede în avantaj, după golul lui Fouzair ('28), în urma unei ieșiri eronate a portarului lui Rădoi.

Spectacolul nu s-a oprit aici, Mbenza a reușit „dubla” pentru Al Tai în minutul 32, cu o scăriță peste goalkeeper-ul advers, din unghi.

În repriza a doua nu s-a mai marcat. Al Tai a avut posesia superioară (58%), iar Al Raed a avut 2-0 la șuturi cadrate. Cele două sunt colege de clasament și sunt despărțite de un punct.

Echipa lui Rădoi e pe locul 8, cu 27 de puncte, trupa lui Șumudică e pe 9 (26 de puncte).