Handbal

România e 99,99% calificată la Campionatul Mondial de handbal feminin » Grozav și Neagu, spectacol total în fața Portugaliei

+13 Foto

Articol de Andrei Petrescu, Valentin David (video)  —  sâmbătă, 08 aprilie 2023

Naționala de handbal feminin a României este ca și calificată la Campionatul Mondial din această iarnă, după victoria categorică din manșa tur a barajului cu Portugalia, scor 35-20.

• Manșa decisivă este programată miercuri, 12 aprilie, în Portugalia, de la ora 22:15. Va putea fi urmărită liveTEXT pe GSP.ro și va fi televizată pe Pro Arena.
  • Campionatul Mondial din 2023 va fi organizat de Norvegia, Danemarca și Suedia, în perioada 29 noiembrie - 17 decembrie. La el vor participa 32 de țări.

România nu a lipsit de la niciun Campionat Mondial de handbal feminin și nu o va face nici acum. Cu cel mai bun lot la dispoziție, în frunte cu Pintea, Neagu, Buceschi, Grozav sau Laszlo, „tricolorele” au avut emoții doar în primele 10 minute ale disputei cu Portugalia.

România, pas uriaș spre Campionatul Mondial de handbal feminin

Lusitanele au reușit câteva execuții spectaculoase de pe linia de 9 metri, apoi au clacat. Hosu și Dumanska au avut „parade” deosebite, iar ofensiva a funcționat la cote maxime. Inclusiv contraatacurile, o veșnică problemă a handbalului românesc, au avut goluri importante.

Cea mai bună marcatoare din tabăra „tricoloră” a fost Sorina Grozav, perfectă de la 7 metri, autoare a 7 goluri. Au mai contribuit: Neagu (6), Dincă (6), Pintea (4), Seraficeanu (2), Tanasie (2), Laslo (2), Buceschi (2), Badea (2), Ostase (1), Bazaliu (1).

FINAL » România - Portugalia 35-20

S-a terminat partida! Victorie clară pentru România, scor 35-20.
min. 58: Gol marcat pe contraatac de Sorina Grozav. 33-18
min. 50: Portugalia nu mai găsește drumul spre gol. 29-15
min. 48: Nicoleta Dincă înscrie din poartă în poartă. Portugalia cere și ultimul time-out. 29-15
min. 47: Sorina Grozav, fără greșeală de la 7 metri. 27-15
min. 44. Seraficeanu înscrie pe contraatac. 26-15
min. 40: Sorina Grozav transformă o aruncare de la 7 metri. 24-14
min. 36: Portugalia nu mai are nicio idee în ofensivă. Time-out rapid cerut de oaspeți. 23-13
min. 33: Scorul capătă proporții. Laszlo marchează și ea. 21-13
A început repriza secundă! La meci asistă și Marcel Ciolacu, președintele PSD, dar și primarul orașului Pitești, Cristian Gentea.

min. 30: Repriza se încheie cu un gol de la mare distanță marcat de Cristina Neagu. Atmosfera de la Pitești este fenomenală. 19-12.
min. 29: Crina Pintea înscrie din cădere, pe la spate. 18-12
min. 28: Dumanska apără o aruncare de la 7 metri. 17-11
min. 27: Cristina Neagu întrerupe „seceta” de 6 minute a „tricolorelor”. 17-11
min. 25: Time-out cerut de Florentin Pera. 16-10
min. 21: Neagu înscrie din propria jumătate. 16-8
min. 20: Apărarea Portugaliei îi lasă spațiu de aruncare Cristinei Neagu, iar interul de la CSM București nu iartă. 15-8
min. 18: Pintea, imposibil de marcat. 13-8
min. 16: Dincă, perfectă pe contraatac. Portugalia cere time-out. 12-7
min. 15: România marchează în inferioritate, prin Badea. 10-6
min. 13: Neagu aruncă imparabil. 8-5
min. 11: Încă un 7 metri obținut de Pintea. Sorina Grozav transformă. 7-5
min. 9: Încă un gol marcat de Dincă din extremă. 5-3
min. 6: Laszlo pătrunde superb. Daciana Hosu apără la acțiunea următoare. Eliza Buceschi ratează o aruncare de la 7 metri. 3-3
min. 3: Neagu deblochează tabela pentru România. 1-1
min. 2: Laszlo ratează din inter dreapta. 0-0
A început partida! România a avut primul atac. La meci asistă peste 4.500 de spectatori.

>

UPDATE - Echipa GSP este la Pitești. Primele informații de la fața locului

Cu 50 de minute înainte de startul meciului, la intrarea în arena din Pitești sunt cozi mari. Meciul este sold-out, iar „tricolorele” se vor bucura de o susținere puternică.

Lotul României pentru „dubla” cu Portugalia:

• Portari: Yulyia Dumanska (Gloria Bistrița), Daciana Hosu (SCM Rm. Vâlcea), Denisa Șandru (Rapid);
  • Extreme stânga: Nicoleta Dincă (Gloria Bistrița), Ana Maria Tănasie (Minaur Baia Mare);
  • Interi stânga: Bianca Bazaliu (Gloria Bistrița), Sorina Grozav (Rapid), Anca Mițicuș (Minaur Baia Mare), Cristina Neagu (CSM București);
  • Centri: Eliza Buceschi (Rapid), Cristina Laslo (Gloria Bistrița), Andreea Popa (Minaur Baia Mare);
  • Pivoți: Nicoleta Balog (Dunărea Brăila), Lorena Ostase (Rapid), Crina Pintea (CSM București);
  • Interi dreapta: Daria Bucur (SCM Rm. Vâlcea);
  • Extreme dreapta: Alexandra Badea (Rapid), Sonia Seraficeanu (Gloria Bistrița).