Niciun derby fără probleme de arbitraj în Serie A » Ce s-a întâmplat în Lazio - Juventus

+14 Foto

Articol de Adrian Jitea  —  sâmbătă, 08 aprilie 2023

Lazio Roma a învins-o pe Juventus Torino, scor 2-1, în derby-ul rundei cu numărul 29 din Serie A.

Lazio e tot mai aproape de îndeplinirea obiectivului, o clasare în top 4 și calificarea în grupele următoarei ediții din Liga Campionilor.

Lazio, victorie în derby-ul cu Juventus

Trupa pregătită de Maurizio Sarri, cu Ștefan Radu rezervă neutilizată, a deschis scorul în minutul 38, prin Sergej Milinkovic-Savic

Oaspeții au protestat vehement, cerând un fault în atac la duelul dintre sârb și Alex Sandro. Faza a fost analizată în camera VAR, iar reușita validată.

„Bătrâna doamnă” a restabilit egalitatea înaintea pauzei, prin Rabiot, la finalul unei faze încurcate.

Acțiunea care a decis derby-ul a fost încântătoare. Luis Alberto a deviat subtil către Zaccagni. A urmat un șut plasat, din 11 metri, și o sărbătoare pe „Olimpico”.

Cu victoria de astăzi Lazio și-a consolidat poziția secundă în Serie A. Are 58 de puncte, un avans de 7 lungimi față de Inter, prima formație din afara top 4.

FINAL. Lazio - Juventus 2-1

• Au marcat: Milinkovic Savic (38), Zaccagni (54) / Rabiot (42)