FC Botoșani - FC Argeș 1-0 » Mailat îi scufundă pe argeșeni! Clasamentul actualizat din play-out

+22 Foto
FC Botoșani - FC Argeș

Articol de Ionuț Tăbultoc (foto), David Marinescu  —  duminică, 09 aprilie 2023

FC Botoșani a învins-o pe FC Argeș în etapa 3 a play-out-ului Ligii 1,  scor 1-0, cu un gol înscris de Sebastian Mailat în partea a doua.

• Revista „Craiova Maxima, povestea unei iubiri alb-albastre" poate fi CUMPĂRATĂ ONLINE ---> Comandă AICI!

Moldovenii au avut inițiativa în prima parte, au ținut mai mult de minge și au fost mai activi în atac, cu 6 șuturi expediate spre poarta lui Micle, dar le-a lipsit precizia, cu niciunul dintre șuturi cadrate. Cea mai mare șansă de gol a primei părți le-a aparținut chiar oaspeților, cu Calcan lovind bara în prelungirile reprizei.

Sebastian Mailat a scufundat-o pe FC Argeș

În partea a doua, golgheterul moldovenilor, Sebastian Mailat, a ieșit la rampă. Acesta a înscris în minutul 62 după incursiunea lui Dragu, care a depășit doi adversari și a pasat pe culoar pentru Mailat. Sebastian a preluat pe poziție viitoare cu stângul și a finalizat cu dreptul, șut năprasnic în plasa laterală!

Mailat a ajuns la 12 reușite în acest sezon de campionat și a adus 3 puncte prețioase echipei sale, care a urcat pe locul 3 în play-out, la numai 3 lungimi sub liderul FCU Craiova. FC Argeș rămâne penultima, pe loc direct retrogradabil, la 6 puncte de pozițiile sigure.

FINAL » FC Botoșani - FC Argeș 1-0

FC Botoșani - FC Argeș, echipele de start

FC BOTOȘANI: Ducan - Petro, Mutombo, Pius, Țigănașu - Ivanov, Florescu, Dican - Dragu, J. Tallo, Mailat
REZERVE: Pap, Șeroni, Patache, Sadiku, Cioiu, A. Burlacu, Pinson, M. Roman II, S. Camara
ABSENT: Zabou (accidentat)
ANTRENOR: Flavius Stoican

FC ARGEȘ: Micle - Tofan, Turda, Dobrosavlevici, B. Da Silva, Rizzi - Jakolis, Njike, Biai - Calcan, Garita
REZERVE: Micu, Moisie, Jobello, Koubemba, M. Colli, G. Crețu, B. Hanne, D. Bertrand, I. Șerban
ABSENȚI: Zebici (incert), Vianna, Celestine, Donisa (neincluși în lot)
ANTRENOR: Bogdan Argeș Vintilă

Stadion: Municipal (Botoşani)
Arbitru: Flueran Viorel Nicusor (Craiova) / A1: Gheorghe Bogdan (Bucureşti), A2: Urzică Vladimir (Piatra Neamţ) / Arbitru VAR: Mladinovici Horia Gabriel (Bucureşti), Arbitru AVAR: Dumitru Ionel Valentin (Gherghiţa)