Liga 2

Poli Iași, pas greșit cu ultima clasată din play-off. Cum arată clasamentul

Liga 2. Poli Iași - Unirea Dej, în etapa #4 din play-off, live

Articol de Sergiu Alexandru  —  sâmbătă, 15 aprilie 2023

Poli Iași, liderul din play-off-ul Ligii 2 a remizat pe teren propriu, 0-0, cu Unirea Dej, ultima clasată.

A doua partidă a etapei a 4-a din play-off a produs prima surpriză. Liderul nu a putut trece de Unirea Dej, la capătul unui joc în care a avut inițiativa și ocaziile importante.

În prima repriză, elevii lui Leo Grozavu au avut două ocazii importante, Unirea Dej fiind salvată de fiecare dată de bară. În minutul 20, Vojtus a trimis în bară, cu capul, de la 6 metri, Trei minute mai târziu, Robert Ion a șutat foarte bine de la 20 de metri, dar mingea a lovit transversala.

În repriza secundă, tot Poli Iași a controlat jocul, Unirea Dej mulțumindu-se cu o organizare defensivă foarte bună. Dorian Răilean, portarul oaspeților, s-a remarcat în minutul 69, când a scos de sub bară o lovitură liberă de la 18 metri

Discuții cu Avram

În minutul 59, Roș s-a accidentat la un duel cu un adversar și a avut nevoie de îngrijiri, după ce sângera în zona capului.

După câteva minute în care i-a fost aplicat un pansament, Roș a cerut să reintre, dar arbitrul Avram l-a lăsat ceva timp pe margine, motivând că fazele de joc erau fix în zona pe unde acesta voia să intre înapoi pe teren.

Antrenorul Dejului, Dragoș Militaru, a protestat, motiv pentru care a primit un cartonaș galben.

Clasamentul din play-off-ul Ligii 2

După acest egal, Poli Iași a ajuns la 46 de puncte. Are două peste CSA Steaua, care joacă marți cu Dinamo, și 4 peste Oțelul. Unirea Dej e ultima în play-off, cu 34 de puncte, la egalitate cu Gloria Buzău.

Poli Iași - Unirea Dej, echipe de start:

POLI IAȘI: Jankov - Kouadio, Plămadă, Katanec, Ștefanovici - Cristea - Itu, Roman, Musi, R. Ion - Vojtus
REZERVE: Brînză, Martac, Tincu, Harrison, Dumitru, Finică, Marchioni, Mogoș, Hlistei
ANTRENOR: Leo Grozavu

UNIREA DEJ: Răilean - Gîț, D. Pop, Chira, Roș - Cătinean, Ad. Pop, Militaru - Călugăr, Al. Pop, Cocian
REZERVE: Chindriș, But, An. Pop, Matiș, Blaj, Burdeț, Fulga, Bogdan, Maftei
ANTRENOR: Dragoș Militaru

Stadion: Emil Alexandrescu (Iaşi)
Arbitru: Avram Robert (Piteşti) / A1: Dumitrache Stefan (Palanca), A2: Iugulescu Petruţa (Buftea)