Golazo pe „Ion Oblemenco” » Cîmpanu nu i-a dat nicio șansă lui Moldovan

George Cîmpanu (22 de ani), extrema dreapta de la CS Universitatea Craiova, a marcat un gol superb împotriva Rapidului, în etapa #4 din play-off-ul SuperLigii.

Articol de Adrian Duţă  —  duminică, 16 aprilie 2023

Internaționalul de tineret a egalat în minutul 38, după ce Dugandzic deschisese scorul din penalty, 7 minute mai devreme.

VIDEO. George Cîmpanu, golazo împotriva Rapidului

>

George a luat inițiativa și a trimis un șut cu interiorul plasat exact în plasa laterală, la colțul lung, de la aproximativ 30 de metri. Horațiu Moldovan, portarul Rapidului, a plonjat cât de mult a putut, însă nu a avut nicio șansă.

Execuția lui Cîmpanu a fost prea bine plasată. Nu s-a mai marcat până la pauză după golul lui George, iar echipele s-au dus la cabine cu 1-1.

Cîmpanu, două goluri în 3 meciuri în play-off

Golul cu Rapid a fost al doilea marcat consecutiv de Cîmpanu. El mai punctase și etapa trecută, la înfrângerea Craiovei cu Farul, scor 2-3. Are 3 meciuri în play-off, a fost rezervă neutilizată în prima etapă, la 1-1 cu FCSB.

Per total, în acest sezon, Cîmpanu a ajuns la 4 goluri în 25 de meciuri de SuperLiga. Jucătorul Universității are și două assist-uri.