Conference League

„Sferturi” cu răsturnări de situație în Conference League » Fosta adversară a celor de la FCSB, favorită la trofeu

+8 Foto

Articol de Adrian Jitea  —  vineri, 21 aprilie 2023

Toate cele patru manșe decisive din „sferturile” Conference League au oferit goluri și răsurnări spectaculoase. Alkmaar, Fiorentina, Basel și West Ham au obținut biletele pentru penultimul act.

• Finala competiției este programată pe 7 iunie, pe Fortuna Arena din Praga.

Cum se joacă semifinalele din UEFA Europa Conference League:

• Fiorentina - FC Basel
  • West Ham United - AZ Alkmaar

FINAL » Alkmaar - Anderlecht 2-0 (4-1 la loviturile de departajare)

Anderlecht, adversara celor de la FCSB în faza grupelor, nu a reușit să țină de avantajul de două goluri din manșa tur. Belgienii au clacat în momentul executării loviturilor de departajare. Doar Kana a transformat, iar Alkmaar și-a asigurat prezența în semifinale.

FINAL » Fiorentina - Lech 2-3

• Au marcat: Sottil '78, Castrovilli '90+2 / A. Sousa '9, Velde '64 (pen.), Sobiech '69
  • Fiorentina a câștigat cu 4-1 în manșa tur
  • Cele mai importante statistici

În minutul 69, Fiorentina s-a văzut într-o postură neașteptată. Lech Poznan anulase avantajul din manșa tur, 1-4. Italienii au forțat în ultimul sfert de oră și completează un tablou ideal pentru Serie A, cu 5 reprezentante în semifinalele cupelor europene.

FINAL » West Ham - Gent 4-1

Și West Ham, cealaltă fostă adversară a FCSB-ului, a avut emoții. Belgienii de la Gent au deschis scorul, dar au fost spulberați complet în partea secundă.

FINAL » Nice - Basel 1-2