Handbal

Retur de foc

Articol de Marian Ursescu  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Rulmentul are de recuperat patru goluri în returul de peste o săptămînă pentru a cuceri Cupa Cupelor

Rulmentul Braşov nu s-a speriat de faima adversarului din faţa sa. Elevele Marianei Tîrcă au intrat pe teren conştiente că au o ocazie unică, aceea de a cîştiga Cupa Cupelor, al doilea trofeu european ca valoare. Cea mai galonată echipă norvegiană, Larvik a început partida cu toate vedetele sale de cinci stele: campioanele europene Breivang, Johansen şi Riegelhuth, dar şi daneza Rantala între buturi. Echilibrul s-a menţinut pînă la 6-6, în minutul 13, moment în care gazdele au profitat de greşelile româncelor şi s-au desprins. La 11-7, gazdele prinseseră aripi, iar braşovencele păreau că nu mai au aer. Şi-au revenit însă repede şi Larvik nu a mai înscris vreme de 11 minute! Rulmentul a impus ritmul şi a trecut în avantaj: 12-11 (minutul 29). La cabine cele două echipe au intrat la fel cum începuseră, la egalitate: 13-13.

Debutul reprizei secunde a fost de coşmar pentru românce. Apărarea norvegiană a anihilat perfect gurile de tun ale Braşovului, Neagu şi Gogîrlă. Rulmentul a înscris doar de două ori şi Larvik avea în minutul 54 şapte goluri avantaj: 23-16! În poartă, rusoiaca Spirova a făcut minuni, dar e drept că şi în partea cealaltă Rantala a fost la înălţime. Noroc însă cu finalul, care ţine Rulmentul în viaţă pentru retur. În inferioritate Braşovul a marcat de trei ori consecutiv, iar scorul final a fost 25-21.