Handbal

Moment istoric! România profită de jocul rezultatelor și revine la EURO după 28 de ani » Austriecii ne-au interzis în Schengen, dar ne-au calificat la turneul final

Articol de Adrian Jitea  —  duminică, 30 aprilie 2023

România a jucat slab și a pierdut meciul cu Ucraina, scor 26-31, dar s-a calificat la Campionatul European de handbal masculin de anul viitor. „Tricolorii” vor reveni la turneul final după o pauză de 28 de ani.

Așteptarea de 28 de ani a luat sfârșit! România, pregătită de spaniolul Xavi Pascual, nu a avut nicio emoție în ziua decisivă pentru calificarea la EURO 2024.

Dacă la Gummersbach, locul disputării meciului cu Ucraina, lucrurile n-au curs cum ne-am dorit, în cealaltă dispută a grupei, cea care influența calculele, situația a fost clară.

Austria trimite România la Campionatul European de handbal masculin

Austria și-a respectat statutul, a bătut Insulele Feroe, scor 38-33, a încheiat cu victorii pe linie și a ușurat misiunea „tricolorilor”. Datorită victoriei austriecilor, România își permitea inclusiv un eșec la 12 goluri în fața ucrainenilor. Nu a fost cazul.

În ciuda unui start ezitant la Gummersbach, o așteptare de 6 minute pentru a debloca tabela și multe greșeli tehnice, inclusiv un cartonaș roșu primit de extrema Alexandru Tărâță, România a ținut lucrurile sub control.

Humet și Kuduz, cei doi jucători naturalizați, au demonstrat că își merită locurile sub „tricolor”. La pauză, tabela arăta un avantaj minim pentru trupa lui Xavi Pascual, scor 13-12. Austria conducea 24-16, sărbătoarea era pregătită. La cât de rău au arătat lucrurile în partea secundă, posibil să fi început chiar la vestiare.

România a arătat rău contra Ucrainei. Calificare fără fast la EURO 2024

Linia de 9 metri a Ucrainei a funcționat excelent. Portarii României n-au scos mai nimic, la fel ca în eșecul cu Austria, iar diferența a ajuns și la 6 goluri. S-a încheiat 31-26 pentru vecinii din Nord.

Golurile României au fost semnate de Nicușor Negru (6), Daniel Stanciuc (6), Javier Humet (5), Ante Kuduz (4), Ionuț Nistor (1), Gabriel Cumpănici (1), Radu Ghiță (1), Alexandru Țărâță (1) și Andrei Drăgan (1).

Calificarea a fost bifată, dar fără mare fast. Austria, țara care ne-a interzis intrarea în Schengen, ne-a pavat drumul spre primul European după o pauză de 28 de ani.

România a încheiat grupa 4 preliminară pe locul secund. A avut 4 puncte, la fel ca Ucraina și Insulele Feroe, dar golaveraj superior în clasamentul rezultat în trei.

Clasamentul final în grupa României:

FINAL. Ucraina - România 31-26

S-a terminat! Ucraina se impune 31-26, dar România merge la EURO 2024.
min. 57: Stanciuc a transformat o aruncare de la 7 metri. 28-25
min. 54: Humet pune capăt perioade nefaste a „tricolorilor”. 28-23
min. 53: Xavi Pascual cere time-out și își ceartă jucătorii. 27-22
min. 51: Kuduz marchează, deși e faultat de Akimenko, colegul lui de la Dinamo. Superioritate numerică pentru România. 25-22
min. 44: Aruncare de la 7 metri transformată de Stanciuc. Austria conduce Insulele Feroe la 7 goluri. România este 99,99% calificată la EURO.  22-19
min. 42: Xavi Pascual cere time-out. 21-17
min. 40: Perioadă bună pentru Ucraina. 20-17
min. 39: Stanciuc înscrie încă un gol superb. E omul reprizei secunde! 18-17
min. 35: Contraatac fructificat de Negru. 14-15
min. 34: Stanciuc vine lansat și marchează din postură de 1 vs 1 cu portarul. 14-14
min. 31: Călin Dedu, eliminat și el două minute pentru o aruncare în capul portarului advers. 12-13
A început repriza secundă!

S-a terminat prima repriză!
min. 30: Humet înscrie la ultima acțiune a reprizei. 12-13
min. 22: Humet înscrie în poarta goală, din propria jumătate. 8-9
min. 15: Kuduz își intră în mână. 7-6
min. 14: Succesivă superbă finalizată de Nicușor Negru. 7-5
min. 11: Țărâță, o nouă gafă de la 7 metri. Aruncă direct în fața portarului advers și vede cartonașul roșu! 5-3

min. 6: Țărâță se revanșează din extremă. 1-1
min. 5: Țărâță comite o greșeală tehnică în momentul execuției aruncării de la 7 metri. 1-0
min. 2: Portarul ucrainean blochează aruncarea lui Kuduz. 1-0
min. 1: A început partida. Ucraina are primul atac.