Liga 2

Portarul lui Dinamo, gafă uriașă în meciul cu Gloria Buzău: și-a băgat mingea în poartă!

+9 Foto
Dujmovic protestează după ce a intrat cu mingea în poartă / FOTO: Captură @Orange Sport 1

Articol de Adrian Jitea  —  Monday, 01 May 2023

Gloria Buzău a deschis scorul în minutul 9 al meciului cu Dinamo, din runda cu numărul 6 a play-off-ului ligii secunde, în urma unei greșeli mari comise de portarul Filip Dujmovic (24 de ani).

Ovidiu Burcă a schimbat portarul din ultimele runde, pe tânărul Denis Oncescu (18 ani). Contestat de fani în eșecul cu Poli Iași, a fost înlocuit cu Filip Dujmovic.

Filip Dujmovic, gafă incredibilă în Gloria Buzău - Dinamo

Bosniacul a avut 10 minute de coșmar în debutul deplasării de la Buzău. În minutul 7 a ieșit întârziat și i-a doborât în interiorul careului pe coechipierul Giafer și pe adversarul Blejdea. „Centralul” Andrei Moroiță nu a observat faultul și l-a iertat pe portarul dinamovist.

+9 Foto
Dujmovic intră cu mingea în poartă

Peste doar două minute, Dujmovic a comis-o decisiv. O lovitură liberă executată slab de Blejdea, de la peste 35 de metri, a prins spațiul porții. Goalkeeperul a reținut balonul, dar a intrat intrat cu el în poartă.

+9 Foto

„Asistentul” Ionuț Bobe a ridicat fanionul și a validat reușita.

Pentru Dujmovic este doar al doilea meci ca titular în play-off. Mai evoluase chiar în manșa tur contra Buzăului, remiza 1-1 de pe „Arcul de Triumf”.