Liga 2

Dinamo - Unirea Dej 0-0 » Formația lui Ovidiu Burcă, încă un pas greșit în play-off! Cum arată clasamentul + Scandal la final

Articol de Cristi Preda (foto), Sergiu Alexandru, Cătălin Stroia  —  sâmbătă, 06 mai 2023

Dinamo a remizat pe teren propriu cu Unirea Dej, 0-0, într-un meci din etapa a 7-a din play-off-ul Ligii 2.

Formația lui Ovidiu Burcă a ajuns la patrulea meci la rând fără victorie. După înfrângerile cu CSA Steaua (0-2) și Poli Iași (1-3) și egalul cu Gloria Buzău (2-2), trupa lui Ovidiu Burcă nu a reușit să o învingă nici pe Unirea Dej, ultima clasată în play-off, care nu a reușit nicio victorie.

Deși pornea cu prima șansă la victorie, Dinamo nu a reușit se impună în fața a aproximativ 3.000 de fani. Trupa lui Burcă a început tare și a ratat o ocazie importantă în minutul 6, când șutul lui Ghezali, de la 6 metri, a fost respins în corner.

Ulterior, Dinamo a continuat să preseze și a avut posesia, dar nu a reușit să mai aibă ocazii importante. În partea secundă, jocul a decurs după același scenariu. Formația alb-roșie a avut inițiativa, fără succes, în timp ce Unirea Dej a încercat să dea lovitura pe contraatac.

Ultima ocazie i-a aparținut lui Dinamo. În minutul 90+3, Bordușanu a centrat excelent în careu, Alexandru Pop a reluat cu capul din 6 metri, dar mingea s-a dus puțin pe lângă poartă.

+15 Foto
Gestul lui Iulian Mihăescu / FOTO: Cristi Preda (GSP)

Dinamo este în acest moment pe locul 4 în play-off, care duce la baraj. „Câinii” au 40 de puncte, în timp ce Unirea Dej e pe 6, cu 36 de puncte.

Clasamentul live din play-off-ul Ligii 2

Scandal pe final

Finalul a fost unul încins. Jucătorii și fanii lui Dinamo i-au acuzat pe adversari de trageri de timp, existând mai multe momente tensionate, atât pe teren, cât și în tribune, acolo unde suporterii s-au luat de antrenorul Unirii Dej, Dragoș Militaru, și staff-ul acestuia.  După fluierul final, fanii lui Dinamo i-au jignit pe jucătorii Unirii Dej, iar mijlocașul Iulian Roșu s- certat cu portarul Dragoș Răilean.

>

>

Dinamo - Unirea Dej 0-0

• min. 90+8: Final de meci.
  • min. 90+3: Bordușanu centrează excelent în careu, Alexandru Pop reia cu capul din 6 metri, dar mingea se duce puțin pe lângă poartă
  • min. 90: Vom avea 5 minute de prelungire
  • min. 87: Incidente pe teren. După ce Valentin Borcea a fost faultat, jucătorii cele două echipe au format un meleu și s-au îmbrâncit reciproc. A fost nevoie de intervenția stewarzilor pentru a-i calma pe jucători. A fost scandal și pe marginea terenului. După ce cu câteva minute în urmă a fost un scandal între membrii staff-ului celor două echipe, supoterii lui Dinamo au bătut cu picioarele în banca de rezerve a Unirii Dej și au aruncat cu apa și suc după Dragoș Militaru și cei din staff-ul său.

Dinamo - Unirea Dej, echipele de start

Dinamo: Dujmovic – Moura, Giafer, Patriche, Amzăr – Larrucea, N. Roșu, Iglesias, D. Irimia – A. Bani, Ghezali
Rezerve: Oncescu, Bena, I.Roșu, Borcea, Bordușanu, Șerban, Buleică, Al. Pop, Florescu
Antrenor: Ovidiu Burcă

Unirea Dej: Răilean – Gîț, D. Pop, Chira, Maftei – Militaru, Ad. Pop, Matiș – Al. Pop, Cocian, Blaj
Rezerve: Chindriș, Checicheș, Buta, Cătinean, An. Pop, Burdeț, Fulga, Bogdan, Frăsineanu
Antrenor: Dragoș Militaru

Stadion: „Arcul de Triumf”, București (capacitate - 7.500 locuri)
Arbitru: Valentin Naidin (Turnu Măgurele) / A1: Vlad Bârleanu (București) / A2: Marin Nicușor (Suseni - Argeș) / R1: Marius Bădoiu (Craiova) / Observator arbitri: Laurențiu Vărgatu (Brăila) / Delegat joc: George Constantinescu (Slatina)