Conference League

Decizie bizară în Sevilla - Juventus » VAR-ul a ratat un fault evident: „Dacă nu s-a schimbat regulamentul, trebuia penalty”

+17 Foto
FC Sevilla consideră că ar fi trebuit să primească un penalty în prelungirile primei reprize din disputa Juventus, manșa decisivă a semifinalei Europa League. În tur, cele două au remizat 1-1.

Articol de Adrian Jitea  —  Thursday, 18 May 2023

În prelungirile primei reprize de pe „Ramon Sanchez Pizjuan”, Sevilla ar fi putut să primească o lovitură de la 11 metri.

Faza controversată în Sevilla - Juventus

Cuadrado a avut o intrare întârziată asupra lui Óliver Torres, a ratat complet mingea și s-a oprit cu talpa pe gheata adversarului.

Momentul contactului

„Centralul” Danny Makkelie nu a observat faultul. Incidentul a fost revăzut în camera VAR, dar nici Pol van Boekel nu a considerat că trebuie acordată o lovitură de pedeapsă. Pe buzele lui Makkelie s-a putut citi explicația: „A fost afară, a fost afară”.

Contactul a fost unul evident, iar reluările prezentate de televiziuni par să contrazică brigada din Țările de Jos.

Monchi, directorul sportiv al celor de la Sevilla, a răbufnit la pauză, într-o intervenție la Movistar: „E un fault și e în interiorul careului. Dacă nu au schimbat regulamentul între timp, trebuia să fie penalty. Din păcate, arbitrul a greșit, iar cei din camera VAR nu l-au avertizat”.

Și presa spaniolă s-a declarat contrariată de decizia lui Makkelie. Cei de la Mundo Deportivo au titrat: „Scandal pe Pizjuan! Sevilla a cerut un penalty evident”.