Liga 2

Progresul Spartac a retrogradat în Liga 3! Meci dramatic: Metaloglobus s-a salvat la penalty-uri

Articol de Sergiu Alexandru  —  sâmbătă, 20 mai 2023

Metaloglobus a câștigat barajul de menținere în Liga 2. După 1-1 în tur, Progresul Spartac și Metaloglobus s-au anihilat reciproc la retur. După 120 de minute, scorul a fost egal, 0-0, iar meciul a ajuns la penalty-uri, unde echipa oaspete a fost mai bună și a reușit să se impună.

• Ripensia, Unirea Constanța (grupa B), Politehnica Timișoara și Minaur Baia Mare (grupa A) sunt echipele retrogradate ca urmare a pozițiilor din clasament.
  • Progresul Spartac a retrogradat după baraj

Returul jucat la Buftea a fost unul extrem de încins și spectaculos. S-a jucat pe contre și au fost ocazii la ambele porți.  Cel mai fierbinte moment al meciului a avut loc în minutul 53, când Silvian Matei, mijlocașul de la Progresul, a căzut în careu, iar fanii și jucătorii au cerut penalty.

După cele 120 de minute, meciul a ajuns la penalty-uri, iar antrenorul Progresului Spartac a apelat la o mutare îndrăzneață. L-a scos pe portarul Mihai Ciontoș și l-a introdus pe Boison Wynney, însă acesta nu a putut apăra nicio lovitură.

La penalty-uri, jucătorii de la Metaloglobus au transformat, în timp ce Eugen Lixandru, mijlocașul Progresului Spartac, a ratat.

Astfel, Metaloglobus s-a impus cu 5-3 la penalty-uri și a reușit să se salveze de la retrogradare.

La final, jucătorii Progresului au fost încurajați și îmbrățișați de adversari și au rămas să aplaude pe fanii care i-au încurajat tot meciul.

VIDEO » Progresul Spartac - Metaloglobus 0-0 (3-5 la penalty-uri)