Mutarea prin care Burcă a demolat-o pe FC Argeș » S-a întâmplat pentru prima dată în acest sezon

+25 Foto
Ovidiu Burcă, antrenorul lui Dinamo, a improvizat cu Gorka Larrucea într-o poziție nouă și a dat lovitura la barajul cu FC Argeș. La pauză, „câinii” conduceau cu 4-0.

Articol de Eduard Apostol, Vlad Nedelea  —  luni, 29 mai 2023

Gorka Larrucea, 30 de ani, se înscrie la titlul de cel mai bun fotbalist dinamovist în această primăvară. După prestații strălucitoare în ediția de primăvară, în play-off, mijlocașul basc a punctat pe Arena Națională într-un moment important, golul de 2-0 al disputei cu FC Argeș, după ce a fost poziționat de Ovidiu Burcă pe un post nou.

Un fel de libero în sistemul defensiv 5-3-2, care s-a transformat în 3-5-2 pe faza ofensivă! Fotbalistul a avut o arie mare de mișcare, a fost extrem de ordonat în prima parte a meciului.

Gorka Larrucea, lovitura de grație a lui Burcă

Spaniolul a fost între stoperii Giafer și Bena, un sprijin al defensivei, dar dintre apărătorii centrali. N-a mai jucat box-to-box așa cum erau obișnuiți „câinii”.

De multe ori, Larrucea l-a avut în pază pe Garita, principalul pericol al argeșenilor pentru buturile dinamoviste. O singură dată a scăpat atacantul, atunci a fost Dujmovic la post.

Ibericul a adunat 5 goluri în 25 de meciuri pentru roș-albi, plus alte 4 assist-uri.

Gest grăitor la pauză

Imediat după fluierul final al primei reprize, în timp ce argeșenii se îndreptau către vestiare, fotbaliștii lui Dinamo au mai rămas câteva zeci de secund pe gazon. S-au strâns într-un cerc și s-au încurajat, în aplauzele celor aproape 18.000 de spectatori.