Lamine „Messi” Ghezali » Fază electrizantă în FC Argeș - Dinamo

FC Argeș - Dinamo » Lamine Ghezali (23) a reușit o acțiune splendidă în minutul 40, la 2-0 pentru alb-violeți, încheiată cu gol.

Articol de Alexandru Barbu  —  Saturday, 03 June 2023

Argeșul i-a amuțit pe „câini” în primele 15 minute, prin golurile lui Tofan și Jakolis. Dinamo i-a temperat pe piteșteni odată cu trecerea timpului și a mușcat chiar înainte de pauză. Evident, prin același Ghezali, care în tur, 6-1 pe Arena Națională, semnase două goluri și două pase decisive.

VIDEO. Lamine Ghezali, reușită superbă în FC Argeș - Dinamo

>

În minutul 40 al duelului de la Mioveni, Lamine l-a fentat de două ori pe Turda, care a și căzut, amețit de driblingurile francezului, a trecut cu stil și de Calcan și l-a „judecat” perfect pe Straton, prins pe contre-pied și țintuit pe linia porții.

Până azi, Ghezali, folosit în centrul atacului de Ovidiu Burcă, izbutise 12 goluri și 4 assisturi în alb-roșu (28 de meciuri).