Tenis

Iga Swiatek - Karolina Muchova, finala Roland Garros » Poloneza e din nou în ultimul act, după victoria cu Haddad Maia

Iga Swiatek, finalistă la Roland Garros // FOTO: Guliver/GettyImages

Articol de Sergiu Alexandru  —  Thursday, 08 June 2023

Iga Swiatek e în finala Roland Garros 2023. Poloneza de de 22 de ani, clasată pe locul 1, a trecut în semifinale de brazilianca Beatriz Haddad Maia (14 WTA, 27 de ani), scor 6-2, 7-6(7).

Campioană la Paris în 2020 și 2022, Iga Swiatek și-a respectat statutul de principală favorită a competiției și e din nou în finală, după un meci spectaculos împotriva braziliencei Beatriz Haddad Maia

Iga Swiatek, finalistă la Roland Garros

Haddad Maia a început meciul cu un break, dar Iga a reușit să egaleze imediat. Ulterior, poloneza a mai câștigat doar un game. Și-a intrat în ritm, s-a deplasat excelent pe teren și a lovit incredibil. Iar de la 2-2 a câștigat 4 game-uri la rând, primul set terminându-se cu 6-2.

În setul doi, Haddad Maia și-a ridicat nivelul, iar jocul a fost mult mai echilibrat. Brazilianca a condus cu 3-1, dar Iga a reușit să egaleze. Ulterior, cele două jucătoare au mers cap la cap până la 6-6, iar setul a ajuns în tiebreak.

Tiebreak-ul a fost unul spectaculos. La 6-5, Haddad Maia a ratat o minge de set. Ulterior, după ce a ratat o minge de meci, Swiatek a închis tiebreak-ul (9-7), a luat setul cu 7-6 și s-a calificat în finală.

FINAL » Iga Swiatek - Beatriz Haddad Maia 6-2, 7-6 (7)

• 7-6, Game, set și meci Iga Swiatek: Poloneza câștigă tiebreak-ul și setul, calificându-se în finală
  • 6-6, game Haddad Maia: Setul se decide în tiebreak
  • 4-4, game Haddad Maia: Scorul este din nou egal. Beatriz își câștigă game-ul de serviciu
  • 4-3, game Swiatek: Iga preia conducerea. A câștigat al treilea game la rând
  • 1-3, break Haddad Maia: Brazilianca preia conducerea. A făcut primul break din meci și s-a distanțat la două game-uri
  • 1-1, game Haddad Maia: Început echilibrat de set. Fiecare jucătoare își câștigă game-ul de serviciu