Surpriză imensă în prima zi a Europeanului de tineret: Georgia a răpus una dintre favorite! » Ce s-a întâmplat în Ucraina - Croația din grupa României

Articol de Adrian Jitea  —  miercuri, 21 iunie 2023

Campionatul European de tineret a început cu o surpriză imensă. Gazdele din Georgia au învins la debut Portugalia U21, scor 2-0. În grupa „tricolorilor”, Ucraina U21 a trecut de Croația U21, scor 2-0.

• România U21 - Spania U21, debutul „tricolorilor” la EURO 2023, este programat astăzi, de la ora 21:45, liveTEXT AICI!
  • Naționala antrenată de Emil Săndoi face parte din Grupa B și le mai are adversare pe Spania, Croația și Ucraina.
  • Primele două clasate din fiecare grupă se califică în sferturile de finală.

Grupa B a debutat cu o partidă disputată în Giulești. Deși nu s-a putut baza pe starul Mudryk, accidentat și ținut pe bancă, Ucraina U21 a dat lovitura în minutul 19. Oleksii Kashchuk a driblat 3 adversari și a șutat pe jos, din interiorul careului.

Imediat după reluare, Danylo Sikan, atacantul lui Șahtior, a punctat cu o lovitură de cap. Croații au ieșit la atac în partea secundă, au lovit de două ori bara, dar atât.

FINAL. Ucraina U21 - Croația U21 2-0

Ucraina U21: Trubin - Sych, Batagov, Talovierov, Vivcharenko - Bondarenko, Brazhko - Kashchuk, Kryskiv, Bragaru - Sikan
Selecționer: Ruslan Rotan

Croația U21: Kotarski - Sigur, Franjic, Perkovic, Colina - Bulat, Prsir, Kacavenda - Baturina - Beljo, Frigan
Selecționer: Dragan Skocic

Stadion: Rapid (Giulești), București
Arbitru: Mohammed Al-Hakim (Suedia)

Grupa A a fost deschisă cu o mare surpriză. Georgienii, fără Khvicha Kvaratskhelia și Giorgi Mamardashvili, au trecut de vedetele Portugaliei U21.

Giorgi Gagua a deschis scorul în minutul 37. S-a luptat cu doi apărători și a șutat de la marginea careului. La ultima acțiune a primei reprize, Saba Sazonov a fost scăpat din marcaj și a marcat cu o lovitură de cap din 6 metri.

FINAL. Belgia U21 - Olanda U21 0-0

Belgia U21: Vandevoordt - Patris, De Winter, Debast, De Cuyper - Keita, Matazo, Raskin - Vertessen, Openda, De Ketelaere
Selecționer: Jacky Mathijssen

Olanda U21: Timber, Rensch, Van Hecke, Van de Ven, Hartman - Gravenberch, Taylor - Ekkelenkamp, Brobbey, Summerville
Selecționer: Bart Verbruggen

Stadion: Mikheil Meskhi, Tbilisi
Arbitru: Aliyar Aghayev (Azerbaidjan)

FINAL. Georgia U21 - Portugalia U21 2-0

Georgia U21: Kutaladze - Khvadagiani, Sazonov, Gelashvili, Kalandadze, Tsitaishvili - Guliashvili, Mekvabishvili, Gagnidze, Moistsrapishvili - Gagua
Selecționer: Ramaz Svanadze

Portugalia U21: Biai - Ze Carlos, Penetra, Araujo, Tavares - Neves, Dantas, Almeida - Vitinha, Sousa, Neto