Nationala

E oficial: suntem cei mai slabi! România a încheiat Campionatul European pe ultimul loc!

+35 Foto
România a încheiat Campionatul European U21 pe ultimul loc // foto: Imago Images

Articol de Daniel Grigore  —  Wednesday, 28 June 2023

Fără victorie, fără gol marcat și cu golaveraj inferior Croației și Germaniei, România a încheiat Campionatul European U21 pe ultimul loc!

Locul 16 din 16. România s-a prezentat cum nu se putea mai rău la acest turneu final, unul pe care îl găzduiește împreună cu Georgia.

Dacă cealaltă țară gazdă a reușit un parcurs excepțional și a trecut de grupa din care mai făceau parte Portugalia, Belgia și Olanda, România s-a făcut de râs. Înfrângeri cu Spania (0-3) și Ucraina (0-1), egal cu Croația (0-0). Toate fără gol marcat.

Oficial: România a încheiat Campionatul European U21 pe ultimul loc!

Cu un singur punct acumulat și ZERO goluri înscrise, golaveraj general 0:4, România are cea mai slabă linie de clasament dintre toate cele 16 participante la turneul final. Imediat deasupra este colega de grupă Croația, tot zero puncte, tot zero goluri înscrise, dar numai 3 primite.

O singură formație mai are o zestre atât de subțire precum România și Croația. Este vorba despre Germania, care a încheiat grupa C pe ultima poziție, golaveraj general 2:5. Nemții sunt totuși deasupra Croației într-un clasament general al competiției, întrucât au înscris două goluri, deși golaverajul general este același, -3.

Cum arată sferturile de finală la EURO U21:

• Sfertul 1: Georgia U21 - Israel U21 » 1 iulie, ora 19:00 (Meskhi Stadium, Tbilisi)
  • Sfertul 2: Spania U21 - Elveția U21 » 1 iulie, ora 22:00 (Stadionul Giulești, București)
  • Sfertul 3: Anglia U21 - Portugalia U21 » 2 iulie, ora 19:00 (Shengelia Arena, Kutaisi)
  • Sfertul 4: Franța U21 - Ucraina U21 » 2 iulie, ora 22:00 (Cluj Arena, Cluj-Napoca)

La București, pe Stadionul Steaua, se va juca și o semifinală, între câștigătoarele sferturilor 2 și 4.