Israel și Spania, primele semifinaliste de la Euro U21 » Meciuri dramatice în sferturi

+32 Foto
Israel U21 s-a calificat în semifinalele Europeanui de tineret, după 4-3 la lovituri de departajare cu Georgia U21. Spania U21 a avut nevoie de prelungiri pentru a trece de Elveția U21, 2-1.

Articol de Raed Krishan (foto), Alexandru Barbu  —  duminică, 02 iulie 2023

Israel putea da lovitura încă din minutul 5. După o fază superbă, Turgeman a trecut pe lângă deschiderea scorului, finalizare inexactă din careu.

Oaspeții au început și repriza secundă cu o ocazie uriașă: Gandelman l-a luat la țintă pe portarul Mamardashvili din apropiere ('48), apoi același fotbalist de la Maccabi Netanya a lovit bara.

0-0 la finalul primelor 90 de minute, 0-0 și după 120 de minute. Iar la penalty-uri, în fața a circa 45.000 de spectatori, Israel a fost mai inspirată. Niciun fotbalist de-ai lui Guy Luzon n-a ratat, în timp ce Gagua și Khvadagiani s-au pierdut în fața lui Peretz.

Khvadagiani - ratare

Israel va întâlni în semifinale învingătoarea sfertului Anglia - Portugalia.

ECHIPELE DE START

Georgia U21: Mamardashvili - Azarov, Sazonov, Kalandadze, Gelashvili - Tsitaishvilli, Mekvabishvili, Gagnidze, Gocholeishvili - Davitashvili, Gagua
Rezerve: Kutaladze - Kapanadze, Khavadagiani, Guliashvili, Moistsrapishvili, Sigua, Khorkheli, Mamageishvili, Lominadze, Jinjolava
Selecționer: Ramaz Svanadze

Israel U21: Peretz - Lemkin, Gandelman, Cohen - Jaber, Azoulay, Karzev, Gloukh, Hagag - Turgeman, Gorno
Rezerve: Tzarfati - Morgan, Blorian, Arad, Khalaili, Bilevi, Hofmeister, Ferede, Abu Rumi, Layous
Selecționer: Guy Luzon

Arbitru: Espen Eskås (Norvegia)
Stadion: „Boris Paichadze Dinamo Arena”, Tbilisi

Spania părea că are calificarea asigurată după golul marcat de Sergio Gomez în minutul 68. Însă ibericii s-au relaxat și au fost taxați de elvețieni în prelungiri, prin Zeki Amdouni ('90+2).

+32 Foto
Spania U21 - Elvetia U21 / FOTO: Raed Krishan (GSP.ro)

Până la urmă, trupa lui Santi Denia și-a respectat statutul de favorită în reprizele adiționale, a punctat decisiv Juan Miranda. E drept, adversara României din grupe a avut și noroc, întrucât șutul expediat de fundașul lui Betis din marginea careului a fost deviat.

În careul de ași, Spania U21 va da peste una dintre Franța U21 / Ucraina U21.

Spania U21: Tenas  V. Gomez, Paredes, Pacheco, Miranda - Blanco, Baena - Rodri, Sancet, S. Gomez - A. Ruiz
Rezerve: Agirrezabala, Leo Roman - Guillamon, Riquelme, Barrenetxea, Martinez, Gila, Veiga, Oroz, Sanchez, Camello, Bernabe
Selecționer: Santi Denia

Elveția U21: Saipi - Blum, Stergiou, Amenda, Vouilloz - Jashari, Rieder - Males, Imeri, Ndoye - Amdouni
Rezerve: Ammeter, Keller - Burch, Sohm, Stojilkovic, Vonmoos, Di Gusto, Bares, Muller, Krosniq, Krasniqi, Omeragic
Selecționer: Patrick Rahmen

Arbitru: Erik Lambrechts (Belgia)
Stadion: „Giulești”