Universitatea Craiova, înfrângere cu locul 5 din Bulgaria » Jucătorii au sărit la bătaie!

+10 Foto
CS Universitatea Craiova a fost învinsă, scor 0-2, de formația Lokomotiv Plovdiv, locul 5 în ultimul sezon al primei ligi din Bulgaria. A fost al patrulea meci amical pe care oltenii l-au disputat în stagiul de pregătire din Bulgaria.

Articol de Vlad Roșu  —  Tuesday, 04 July 2023

În urmă cu numai câteva zile, CS Universitatea Craiova fusese învinsă și de Ludogorets Razgrad, campioana Bulgariei, cu același scor, 0-2.

CS Universitatea Craiova, înfrângere în amicalul cu Lokomotiv Plovidiv

Alpha Conteh, un fotbalist din Sierra Leone, a înscris primul gol al bulgarilor. Africanul a primit mingea în banda stângă, a driblat doi adversari și l-a învins pe Laurențiu Popescu cu un șut de la marginea careului, la colțul lung.

+10 Foto

În minutul 41 a izbucnit un conflict între cele două formații. Căpățînă l-a faultat pe Troupee la mijlocul terenului, iar acțiunea a declanșat furia bulgarilor. Mendy și Zebli s-au îmbrâncit, după care au încercat să se lovească.

Cei doi au fost cu greu despărțiți de coechipieri. În urma acestui incident, cei doi au fost eliminați. S-a jucat în continuare 11 la 11, cele două echipe fiind de acord cu înlocuirea jucătorilor care au primit cartonașul roșu.

Scorul final al meciului a fost stabilit în minutul 89, când atacantul Georgi Minchev a reluat cu capul o centrare din banda dreaptă.

Eugen Neagoe, antrenorul oltenilor, a trimis în teren următoarea echipă de start: 21. Popescu - 38. Borța, 14. Tomasec, 33. Mendy, 12. Ndong - 23. Căpățînă, 35. Sala - 7. Cîmpanu, 24. Roguljic, 30. Găină - 88. Trică-Balaci.

Rezultatele înregistrate de CS Universitatea Craiova în amicalele din Bulgaria:

• CSU Craiova - Botev Plovidiv 2-0
  • CSU Craiova - Drita 2-0
  • CSU Craiova - Ludogoreț Razgrad 0-2
  • CSU Craiova - Lokomotiv Plovdiv 0-2

Oltenii mai au de disputat un meci amical în cantonamentul din Bulgaria, contra Slaviei Sofia, joi, 6 iulie, de la ora 11:00.

VIDEO. CSU Craiova - Lokomotiv Plovdiv 0-2