Echipa GSP a analizat de aproape evoluția jucătorilor lui Dinamo » Cum s-au descurcat „câinii” la duelul cu echipa lui Mircea Lucescu

+38 Foto
Dinamo a pierdut amicalul cu Dinamo Kiev, scor 1-4. Cel mai bun de pe teren pentru bucureșteni a fost Ahmed Bani, mijlocașul ofensiv care a primit nota 7/ foto: Cristi preda (GSP)

Articol de Eduard Apostol, Cristi Preda (foto)  —  miercuri, 05 iulie 2023

Dinamo a pierdut amicalul cu Dinamo Kiev, scor 1-4. Cel mai bun de pe teren pentru bucureșteni a fost Ahmed Bani, mijlocașul ofensiv care a primit nota 7.

• Echipa Gazetei a fost prezentă la meciul amical dintre Dinamo și Dinamo Kiev. Reporterul Eduard Apostol și fotoreporterul Cristi Preda au transmis de la fața locului toate detaliile care contează.

Bani a marcat singurul gol alui Dinamo, dintr-o lovitură liberă executată ideal. La polul opus a fost Giafer, care a primit nota 4. El s-a accidentat în prima repriză și a fost înlocuit cu Patriche.

Notele și analiza jucătorilor lui Dinamo, după 1-4 cu Dinamo Kiev

• Dujmovic (nota 6): A scos bine în primele minute, având o paradă dublă, apoi nu a avut cum evita golurile. A jucat doar în prima parte, a avut ieșiri corecte pe centrări.
  • Moura (nota 4,5): Surprins de rapiditatea adversarilor pe partea sa, au fost momente când a fost bulevard acolo, reușitele kievenilor din prima repriză de acolo au pornit
  • Giafer (nota 5): Până când a ieșit accidentat, a părut toropit de căldură, a fost depășit clar la primul gol, nu s-a sincronizat cu coechipierii.
  • Bena (nota 4): La număr în centrul defensivei, lent pentru niște adversari care au avut două viteze în plus, cel puțin, față de el.
  • R. Grigore (nota 4): A început timorat de o mare greșeală, i-a luat minute bune să-și revină, deși n-a fost gol atunci. N-a intrat în ritm, cu toate că Ovidiu Burcă își pune foarte mult baza în el pentru startul ediției.
  • Amzăr (nota 5): Bătăios, dar a avut o după-amiază grea, dueluri aprige cu băieții mai mari decât el, a rezistat cu greu.
  • N. Roșu (nota 5,5): Sărbătoritul zilei, 30 de ani, nu s-a menajat, a băgat piciorul, au sărit scântei la duelurile cu el.
  • Iglesias (nota 4,5): Șters, nu a mai repetat nici cu kievenii, nici cu ungurii, prestațiile sigure din primăvară. Decarul echipei a fost prea modest în exprimare, nu a creat nici superioritate, nici nu a inventat ceva deosebit pentru colegi.
  • Bani (nota 7): În creștere, a fost răsplătit pentru devotamentul lui în joc cu golul din lovitură liberă de la 23 de metri. Nu este el chiar Clau-gol, Niculescu având niște lovituri libere de excepție, dar și-a asumat faza, a bătut inteligent, mai ales că adversarul pusese și adversar întins la firul ierbii. A mai avut și alte faze prin care s-a remarcat și a fost aplaudat de fani.
  • Ghezali (nota 6): Viteză, dedicație, a încercat să-și găsească un culoar cât mai favorabil. Când a reușit, pe zonă centrală, de a sărit Il Luce cu gura pe ai lui, a fost acroșat în afara careului de portarul advers, la faza din care a marcat Bani din lovitură liberă. În stagiul extern nu a mai fost jucătorul providențial din primăvară, dar a avut mai multă motivație. Probabil, a început să funcționeze ședințele speciale, pe care le tot are cu Ovidiu Burcă
  • Abdallah (nota 5,5): A încercat să-și facă loc, să-și ofere oportunități, în condițiile în care au ajuns puține baloane la el. Bătăios, că e puternic, atât.

Cum s-au descurcat rezervele lui Dinamo:

• Patriche (nota 4,5): E bun motivator, dar atât. Cu el și cu Bena, apărarea e prea imobilă.
  • Golubovic (nota 5): A scos de două ori, având din nou reflexe foarte bune, nu a avut ce face la golul lui Benito, dar are partea sa de vină la reușita lui
  • Iulian Roșu (nota 5): A vrut el să mai "deschidă" jocul, cel mult a mai reușit să țină adversarii la distanță la 1-4. Sau poate că a fost ajutat de bunăvoința alb-albaștrilor la acea diferență.
  • Alexandru Irimia (nota 5): Prea crud, dar Ovidiu îi dă tot mai multe șanse. S-a zbătut.
  • Goncalo (nota 4,5): A reușit prea puține, nu a avut mingii.
  • Țîră (nota 4,5): Copia portughezului.
  • Borcea (nota 5): O tehnică de invidiat, doar pe spații mici, nu a reușit să facă diferența și a avut de suferit la contactele dure.
  • Buleică (nota 4,5): A fost pe teren.
  • Ciubotaru (nota 4,5): De asemenea, doar a fost pe teren.

VIDEO. Rezumatul amicalului Dinamo - Dinamo Kiev 1-4