Universitatea Craiova, victorie în ultimul amical din Bulgaria! Cum s-au mișcat Andrei Ivan și Alexandru Mitriță

Articol de Aurelian Botezatu, Sergiu Alexandru  —  Thursday, 06 July 2023

CS Universitatea Craiova a câștigat partida cu Slavia Sofia, echipă care a terminat pe locul 7 în sezonul trecut din Bulgaria, scor 3-2. În ultimul amical al cantonamentului de la Bansko, Alex Mitriță s-a numărat printre cei mai buni jucători ai oltenilor, dar Andrei Ivan, mutat pe flancul drept, a avut din nou o evoluție modestă.

Universitatea Craiova a încheiat cu o victorie, 3-2 contra Slaviei Sofia, seria amicalelor din cantonamentul de la Bansko.

Oltenii au început cu Lazar - Vlădoiu, Silva, Badelj, Bancu - Crețu, Mateiu - Ivan, Danciu, Mitriță - Koljic, un unsprezece foarte aproape de acela care va fi în teren și pe 17 iulie, la startul campionatului, contra lui Dinamo.

Însă titularii lui Eugen Neagoe au început modest. Le-au lipsit ritmul, ideile, au greșit multe pase, iar în minutul 22 au încasat și un gol, din penalty (Nikolov).

Mai viu a fost chat-ul fanilor, de pe Youtube, care i-au cerut „transferuri de titlu" patronului Mihai Rotaru și lui Eugen Neagoe demisia și înlocuirea cu Marius Șumudică, pentru că „e liber". „Geană" și-a pierdut răbdarea, l-a scos pe Badelj (26), înlocuindu-l cu Mendy, apoi pe gafeurul Vlădoiu, în locul căruia a intrat Borța (33).

Acesta din urmă a și înviorat jocul pe flancul drept, unde e clar că Andrei Ivan nu se simte mai bine decât pe postul lui favorit, aripă-stânga.

Centrările lui Borța au adus prima ocazie a oltenilor (Alexandu Mitriță) și golul lui Elvir Koljic (43): 1-1 la pauză.

În startul reprizei secunde a ieșit în evidență și Danciu, care, servit de tot mai activul Mitriță, a driblat un adversar în careu și a punctat cu un șut în diagonală, la colțul lung, pentru 2-1 (52).

Neagoe i-a scos pe Mateiu, Danciu și Koljic, au intrat Căpățână, Roguljic și Atanas Trică, dar modificările n-au avut inițial efectul scontat. Avantajul Craiovei a fost anulat de Mendy, bun până atunci, care a pus latul la o centrare și a deviat în proprie poartă (68).

Trei minute mai târziu s-a încheiat „ziua de muncă" și pentru Ivan, fără cine știe ce realizări. Apoi, la un blocaj făcut de Mitriță la portarul advers, mingea a sărit la Atanas Trică, care a stabilit scorul final: 3-2.

7e locul ocupat de Slavia Sofia la finele trecutei ediții de campionat din Bulgaria

Amicalele oltenilor la Bansko

• CSU Craiova - Botev Plovidiv 2-0
  • CSU Craiova - Drita 2-0
  • CSU Craiova - Ludogoreț Razgrad 0-2
  • CSU Craiova - Lokomotiv Plovdiv 0-2

VIDEO » CS Universitatea Craiova - Slavia Sofia 3-2

• Au marcat: Koljic 43, Danciu 52, Trică 81 / Nikolov 22 - pen, Mendy 68 (autogol)
  • min. 90: Final de meci
  • min. 81: GOL CSU Craiova. Mitriță a făcut presing la portar, iar mingea a sărit la Atanas Trică, care a trimis-o în poarta goală, de la marginea careului
  • min. 68: GOL. Slavia Sofia egalează după un autogol al oltenilor. După o centrare din bandă, fundașul Mendy și-a trimis mingea în propria poartă
  • min. 56: Ies Mateiu, Danciu și Koljic, intră Căpățână, Roguljic și Atanas Trică
  • min. 52: GOL CSU Craiova. Mitriță a preluat o minge de 40 de metri de poarta proprie, a trecut de doi adversari și i-a pasat pe culoar lui Danciu. Acesta a intrat în careu, a driblat un advesar și a șutat la colțul lung
  • min. 12: CSU Craiova are posesia, dar încă nu ș-a creat încă o ocazie importantă
  • Titular în centrul liniei de 3 mijlocași ofensivi din spatele lui Koljic este Marian Danciu. În vârsă de 21 de ani, Danciu este un produs al clubului. În februarie 2023 a fost împrumutat la CSM Slatina, în Liga 2, iar în această vară a revenit în lotul lui Neagoe.  El a bifat 4 meciuri la echipa mare
  • min. 1: A început meciul

Echipa de start CSU Craiova: 1. Lazar - 2. Vlădoiu, 34. Silva, 15. Badelj, 11. Bancu - 4. Crețu, 8. Mateiu - 9. Ivan, 37. Danciu, 28. Mitriță - 19. Koljic

Întâlnire Neagoe - Bakero

Înainte de meci, Eugen Neagoe, antrenorul CSU Craiova, s-a întâlnit cu legendarul Jose Mari Bakero (60 de ani). Cei doi s-au întreținut câteva minute pe marginea terenului.

Fostul mijlocaș al Barcelonei este antrenorul Slaviei Sofia, echipă la care joacă și fiul său, Jon Bakero (26 de ani), ca mijlocaș.

• Crescut la Real Sociedad, Jose Mari Bakero a jucat la Barcelona între 1988 și 1997, când a plecat în Mexic, la Tiburones Rojos.
  • Are în palmares o Ligă a Campionilor, 6 tituluri de campion în Spania și 5 Cupe.