Tenis

Sorana Cîrstea, eliminată în turul 3 la Wimbledon! Joc de coșmar cu Beatriz Haddad Maia

+7 Foto
Sorana Cîrstea // FOTO: Guliver/GettyImages

Articol de Roxana Fleşeru  —  sâmbătă, 08 iulie 2023

Sorana Cîrstea (33 de ani, 37 WTA) a fost eliminată în turul 3 de la Wimbledon de brazilianca Beatriz Haddad Maia (27 de ani, 13 WTA), scor 2-6, 2-6.

România a rămas fără reprezentante pe tabloul de simplu de la Wimbledon după ce Sorana Cîrstea a cedat în două seturi în fața braziliencei Beatriz Haddad Maia.

Aflată la a paisprezecea prezență pe iarbă de All England Club, Sorana s-a oprit pentru a cincea oară în turul al treilea după un meci în care a făcut multe greșeli și în care nu a reușit să-și impună tenisul agresiv pe care l-a jucat în partida cu Jelena Ostapenko.

Sorana Cîrstea, eliminată de la Wimbledon

De partea cealaltă, Haddad Maia este la abia a patra apariție pe grila principală, iar până la această ediție nu trecuse de turul al doilea. Sorana Cîrstea a început încordată meciul și nu și-a găsit ritmul decât în puține momente.

Cu un forehand oscilant și cu o adversară care s-a apărat extrem de bine, Cîrstea a fost mereu cu un pas în urmă, trebuind să lupte pentru a câștiga game-uri. A încercat să vină la fileu, dar cu puține rezultate.

Cu toate acestea a continuat să spere chiar dacă greșelile se adunau, însă după 52 de minute a cedat primul set cu 2-6.

Fără săptămâna a doua la Wimbledon

Partea a doua a partidei a început tot cu Haddad Maia având prim-planul și reușind să fie mereu în față.

La 4-0, Sorana avea umerii căzuți, dar nu a renunțat. Încurajată de Thomas Johansson, antrenorul său, și de Enric Molina, managerul său, românca a apărut pe tabelă, 4-1. Nu a mai avut forța să întoarcă soarta meciului și a cedat și al doilea set cu 2-6.

Sorana Cîrstea nu a reușit să avanseze în săptămâna a doua la Wimbledon nici la această ediție, ea rămânând cu cele patru apariții de la Roland Garros (2009, 2021) și Australian Open (2018, 2022).

Beatriz Haddad Maia e pentru a doua oară în săptămâna a doua a unui turneu de Mare Șlem, ea reușind să parcurgă drumul până în semifinale la Roland Garros în acest an.

România a avut patru reprezentante pe tabloul principal de la Wimbledon: Sorana Cîrstea (turul 3), Ana Bogdan (turul 3), Jaqueline Cristian (turul 2) și Irina Begu (turul 2).

30de greșeli neforțate a comis Sorana Cîrstea în partida din turul al treilea, în timp ce adversara sa doar 11

22de lovituri direct câștigătoare a reușit Sorana Cîrstea, în timp ce Beatriz Haddad Maia a ajuns la 23

46-89este raportul dintre victoriile și înfrângerile Soranei în fața jucătoarelor de Top 20

4-2a devenit scorul întâlnirilor directe dintre Sorana Cîrstea și Beatriz Haddad Maia

FINAL » Sorana Cîrstea – Beatriz Haddad Maia 2-6, 2-6

GAME, SET, MECI: Beatriz Haddad Maia câștigă game-ul și setul și se califică în optimile Wimbledon

Game Cîrstea, 2-5: Sorana rămâne în meci, după ce și-a câștigat game-ul de serviciu

Game Haddad Maia, 1-5: Beatriz își câștigă game-ul de serviciu și e la un pas de victorie

Game Cîrstea, 1-4: Sorana câștigă primul game din acest set. A revenit de la 15-40

Game Haddad Maia, 0-4: Brazilianca își continuă jocul foarte bun. Beatriz câștigă pe propriul serviciu fără emoții

Break Haddad Maia, 0-3: Sorana continuă jocul foarte slab. A făcut din nou multe greșeli neforțate, iar Haddad Maia a mai făcut un break

Game Haddad Maia, 0-2: Se mărește avantajul braziliencei, după un game slab al Soranei

Break Haddad Maia, 0-1: Brazilianca începe tare și setul secund. Profită de erorile neforțate ale Soranei și face break

Începe setul doi. Cîrstea servește prima

SET Haddad Maia, 2-6: Brazilianca a câștigat primul set. A servit foarte bine, a luat game-ul și a închis setul cu prima ocazie

Break Haddad Maia, 2-5: Brazilianca e la un game de a câștiga setul. A mai făcut un break și urmează la serviciu

Game Haddad Maia, 2-4: Brazilianca își mărește avantajul. Câștigă game-ul de serviciu și nu-i permite Soranei sa o egaleze

Game Cîrstea, 2-3: Sorana se apropie la un game de Haddad Maia. Și-a câștigat game-ul de serviciu în premieră

Break Cîrstea, 1-3: Sorana sparge gheața. A jucat foarte bine în acest game, a lovit agresiv și a controlat punctele, reușind break-ul

Break Haddad Maia, 0-3: Sorana nu reușește nici de această dată să-și câștige game-ul de serviciu. Haddad Maia a jucat din nou agresiv la retur și a reușit al doilea break

Game Haddad Maia, 0-2: Brazilianca își mărește avantajul, după un nou game foarte lung. Sorana Cîrstea a reușit câteva lovituri bune, a pus probleme cu returul, dar nu a reușit să închidă game-ul

Break Haddad Maia, 0-1: Brazilianca începe meciul cu un break, profitând un game ezitant al Soranei