Nationala

Chivu a scăpat

Articol de Daniel Scorpie  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Inter a pierdut trofeul, însă căpitanul "naţionalei" a jucat bine aseară tot meciul, iar umărul său şubred a rezistat

Ce emoţii a trăit Victor Piţurcă aseară! Chivu, ultimul mohican aşteptat la lot, şi-a adăugat 90 de minute unui sezon epuizant şi chinuitor. Cristi a pus osul serios şi a atras ca un magnet majoritatea baloanelor. A ieşit bine, deşi a ratat Cupa Italiei, Inter cedînd (1-2) în faţa Romei.

Cu o săptămînă înaintea testului cu Muntenegru, căpitanul "naţionalei" a dat ultima probă de foc în Italia. Refăcut după absenţa de 17 zile cauzată de leziunea claviculei umărului stîng, deja luxat, Chivu a jucat titular aseară în centrul defensivei lui Inter, făcînd cuplu cu Burdisso.

"Magnetul" român
Prima minge l-a lovit în umăr în minutul 4. A deviat în corner şutul lui Perrotta, dar oricum era umărul drept. A alunecat apoi (11), oferindu-i un cadou lui Vucinici, adversarul din 31 mai. Dar a şi intervenit salvator (17), blocînd cu stîngul şutul de gol al lui Perrotta. Toldo era bătut! Apărarea "nerazzurra" a suferit teribil, dar gazdele finalei (s-a jucat pe "Olimpico") nu reuşeau să înscrie. Pînă în minutul 36, cînd Mexes l-a executat pe Toldo la colţul scurt, după un corner.

Roma şi-a majorat diferenţa (54), Perrotta reluînd în plasă în ciuda opoziţiei disperate a lui Chivu. Meciul nu era încheiat, pentru că Pele a prins o torpilă care l-a lăsat mască pe Doni: 2-1. Iar imediat, Burdisso, cu capul, a ratat egalarea, mingea ţintind transversala! Nervii s-au încins, orgoliile au răbufnit, iar cartonaşele s-au înmulţit. A rămas 2-1 şi Chivu a ratat eventul. Cupa rămîne la Roma.

ADVERSARI
S-a lovit Perrotta!

Adversarii noştri au înregistrat o pierdere aseară. Nu se ştie cît de gravă. Perrotta (foto stînga) s-a accidentat în repriza secundă şi a fost înlocuit, din cauza problemelor musculare. Ceilalţi italieni, De Rossi şi Aquilani, au scăpat teferi. Dacă francezul Viera a terminat OK, conaţionalul său de la Roma, Mexes, s-a lovit şi el, dar a rezistat pînă la final. Panucci a fost menajat de antrenorul Spalletti, fiindu-i preferat Cassetti. Doi dintre rivalii "tricolorilor" la Euro au apărut pe lista marcatorilor, Mexes şi Perrotta, ultimul fiind îintre cei mai buni oameni ai Romei.

AS ROMA - INTER MILANO 2-1
(Mexes 36, Perrotta 54 - Pele 60)
ROMA: Doni - Cassetti, Juan, Mexes, Tonetto - De Rossi, Pizarro - Giuly (66 Cicinho), Aquilani (90 Panucci), Perrotta (72 Brighi) - Vucinici. Antr: L. Spalletti
INTER: Toldo - Maicon, Burdisso, Chivu, Maxwell - J. Zanetti (90 Crespo) - Balotelli, Vieira, Stankovici (46 Pele), Cesar (61 Jimenez) - Suazo. Antr: R. Mancini