Basarab Panduru nu le dă speranțe „câinilor”: „Cu ei 3 n-ai cum niciodată să întorci scorul, doar să mai primești goluri”

+18 Foto
Dinamo a pierdut al treilea meci la rând în Superligă, 0-3 cu Sepsi. Basarab Panduru crede că lotul „câinilor” nu este de nivelul primului eșalon și că Ovidiu Burcă trebuie să facă minuni în continuare.

Articol de Adrian Jitea  —  luni, 31 iulie 2023

Dinamo a ratat ocazii mari în duelul cu Sepsi, dar fost prinsă de două ori pe contraatac și a pierdut la scor de neprezentare. Basarab Panduru nu vede cum Burcă ar putea rezolvat naivitățile defensive cu actualul lot pe care îl are la dispoziție.

Basarab Panduru, după Dinamo - Sepsi 0-3

„Ți se pare că Dinamo ar deveni mare favorită cu U Cluj? Dacă te uiți la joc vezi că sunt mari probleme. Dacă te uiți și la jucători e mai mare problema.

Nu mai zic la ce jucători bagi pentru a întoarce rezultatul... cu Țîră, Florescu și Iulian Roșu n-ai niciodată cum să întorci niciun rezultat.

Dar poți să fii prins 3 contra 1, 5 contra 1. Și să tot primești goluri. Deși în prima repriză Dinamo n-a jucat rău, a avut și ocazii”, a spus Basarab Panduru în emisiunea „Minutul 91”, moderată la Orange Sport de Dan Udrea, redactorul-șef adjunct al Gazetei Sporturilor.

Când joci cu o echipă mai bună, fără să ai jucători excepționali care să paseze, e probabil ca adversarii să nu se retragă, să recupereze și să marcheze goluri ușoare. Cred că fiecare meci trebuie gândit în parte. Ce face Burcă e foarte bine! Ce vrem până la urmă? O echipă care joacă fotbal sau una care bubuie? El îi învață ce trebuie, dar trebuie să vedem și ce jucători ai.