Florin Răducioiu și Viorel Moldovan, nedumeriți după FC Botoșani - FCU Craiova: „Nu e posibil așa ceva”

Florin Răducioiu și Viorel Moldovan au analizat faza controversată din FC Botoșani - FCU Craiova, scor 0-1, în urma căreia penalty-ul primit de moldoveni a fost anulat, după 10 minute de analiză la VAR.

Articol de Adrian Duţă  —  Saturday, 05 August 2023

Lovitura de pedeapsă a fost anulată pentru că Roman II, care a participat la fază, a fost în ofsaid. După o analiză de 10 minute, s-a decis ca penalty-ul să nu se acorde, însă pe transmisiunea în direct nu au fost arătate liniile de la VAR care să delimiteze ofsaidul în care se afla Roman II.

Răducioiu și Moldovan, nedumeriți de VAR după Botoșani - FCU Craiova

„Vrem și noi să vedem, arătați-ne și nouă. Afară vedem imediat liniile trase. E la limită. Pare că Roman este puțin în ofsaid”, a declarat Viorel Moldovan, la emisiunea „Fotbal Show”, realizată în parteneriat de GSP și Prima Sport.

Prezent în studio, Florin Răducioiu a completat: „Nu e posibil așa ceva. Avem VAR. Vai de mine. Mi se pare ofsaid la Roman. Este cu câțiva centimetri în ofsaid”.

Analiză VAR fără sfârșit la Botoșani - FCU Craiova

Ce s-a întâmplat în minutul 30 la Botoșani - FCU Craiova? Dican și-a încercat norocul cu un șut de la mare distanță. Popa a respins în față, direct la Mihai Roman II. Atacantul Botoșaniului a recentrat în fața porții. Lorenzo Paramatti a blocat cu mâna, iar Iulian Călin a fluierat lovitură de la 11 metri.

Ofsaidul semnalizat la Mihai Roman II / FOTO: captură TV @Digi Sport 1

De la margine a fost ridicat fanionul pentru un ofsaid la Roman II. A urmat o analiză fără sfârșit în camera VAR. Horia Mladinovici și Marius Marchidanu au stat 10 minute pentru a trasa liniile și a stabili dacă poziția a fost sau nu regulamentară.

Horia Mladinovici și Marius Marchidanu, în camera VAR

Verdictul a fost ofsaid și penalty anulat, spre nemulțumirea fanilor prezenți în tribunele Municipalului din Botoșani.